İrrasyonel yatırımcı davranışı ve karar alma sürecinde etkili olan bilişsel ön yargılar: BİST örneği
Irrational behavior of investor and cognitive bias that affecting desicion - Making process
  1. Tez No: 451654
  2. Yazar: ELİF ASOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF SALDANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Finansal piyasaların temel aktörü olan bireysel yatırımcının, yatırım kararı alırken etkisi altında kaldığı bilişsel ön yargılar nedeniyle irrasyonel davranışlar sergilediği ileri sürülmektedir. Bu varsayım, insan davranışlarını tek bir kalıba sokan normatif bakış açısına alternatif olarak geliştirilmiştir.“Homo economicus”kavramının sorgulandığı bu yeni bakış açısıyla insan psikolojisi analizlere dahil edilerek, ön yargıların etkisi test edilmektedir. Çalışma, buradan hareketle bireysel yatırımcıların bilişsel ön yargılarını anket yöntemiyle tespit ederek, bu ön yargıların demografik belirleyenlerini analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The individual investors, who are the main actors in financial markets, remain under the influence of cognitive bias while making investment decision. Therefore, they exhibit irrational behavior. This assumption has been developed as an alternative to normative perspective stereotyping human behaviors. The impact of prejudice on decision making is tested with this new outlook, which questions the“homo economicus”concept, by including an analysis of human psychology. Hence, through survey data, this paper identifies individual investors's biases and their demographic determinants.