The role of investors' behavioral bias and emotions on the relationship between their attitudes toward social media marketing communication and their investment decisions: A research from the perspective of behavioral finance
Yatırımcıların davranışsal önyargıları ve duygularının sosyal medya pazarlama iletişimine yönelik tutumları ile yatırım kararları arasındaki ilişki üzerindeki rolü: Davranışsal finans perspektifinden bir araştırma
  1. Tez No: 941989
  2. Yazar: MARWAN MOHAMMED ABDULLAH GHALEB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FULYA AYDINLI KULAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Davranışsal finans modeli, yatırımcıların karar alma süreçlerinde davranışsal önyargıları ve duygularının etkisi nedeniyle rasyonel yatırım kararları almadıklarını açıklarken, planlı davranış teorisi, belirli bir konuda veya kişiye karşı olumlu bir tutum geliştirerek davranışın belirli bir yöne yönlendirilmesine yönelik müdahalelerin yapılabileceğini öne sürer ve bu, sosyal medya pazarlama iletişimi gibi çeşitli yöntemlerle sağlanabilir. Bu tez, bu iki teoriyi birleştirerek, İstanbul borsasında işlem gören bireysel Türk yatırımcılarının sosyal medya pazarlama iletişimine yönelik tutumları ile yatırım karar alma süreçleri arasındaki ilişkiye, davranışsal önyargılar ve duyguların aracı rolünü incelemektedir. Veri toplamak amacıyla bir anket kullanılmış olup, öncelikle pilot çalışma için 155 yatırımcıdan, ardından ana çalışma için 413 yatırımcıdan veri toplanmıştır. Yapısal eşitlik modellemesi (YEM) analizi sonuçları, sosyal medya pazarlama iletişimine yönelik tutum ile yatırım karar alma süreci arasındaki ilişkide, davranışsal önyargılar ve duyguların önemli bir aracılık rolü oynadığını ortaya koymuştur. Ayrıca, sosyal medya pazarlama iletişimine yönelik tutumun yatırım karar alma süreci üzerinde doğrudan bir etkisinin olmadığı, ancak davranışsal önyargıları tetikleme ve duyguları harekete geçirme konusunda doğrudan önemli bir rol oynadığı ve bunun da yatırım karar alma sürecine doğrudan etki ettiği tespit edilmiştir. Bu bulgular, aşırı güven önyargısı, temsiliyet önyargısı, referans nokta önyargısı, pişmanlıktan kaçınma, kaybetmekten kaçınma, zihinsel muhasebe ve sürü davranışını kapsamaktadır. Ayrıca, olumlu ve olumsuz duygular da yer almaktadır. Mevcutluk önyargısı da analize dahil edilmiş, ancak sonuçlar bu önyargının bir etkisinin olmadığını göstermiştir. Bu tez, şirketlere, bireysel yatırımcıları kendi hisselerine yönlendiren bir sosyal medya pazarlama içeriği geliştirmede davranışsal önyargılar ve duygulardan nasıl faydalanabileceklerine dair fikirler sağlamaktadır. Öte yandan, bireysel yatırımcıların, davranışsal önyargılarının ve duygularının irrasyonel yatırım kararları almalarına nasıl yol açtığını ve bu kararların üçüncü bir tarafça yönlendirilebileceğini anlamalarına yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The behavioral finance model explains that investors do not make rational investment decisions due to the influence of their behavioral bias and emotions on their decision-making process, whereas the planned behavior theory explains that interventions can be made to direct the behavior toward a specific direction by developing a positive attitude toward something or someone, this can be made using several methods such as social media marking communication. This dissertation combines these two theories to investigate the mediating role of behavioral bias and emotions between the attitude toward social media marketing communication and the investment decision-making process of individual Turkish investors in the Istanbul stock market. A survey was conducted to collect the data, first from 155 investors for the pilot study and then from 413 investors for the main study. The SEM analysis results revealed that there is a significant mediating role of behavioral biases and emotions between the attitude toward social media marketing communication and the investment decision-making process. It also revealed that there is no significant direct impact of the attitude toward social media marketing communication on the investment decision-making process, but it directly has a significant role in generating behavioral bias and evoking emotions which in turn have a significant direct effect on the investment decision-making process. These findings include overconfidence bias, representativeness bias, anchoring bias, regret aversion, loss aversion, mental accounting, and herding behavior, it also includes positive and negative emotions. The availability bias was included in the analysis, but the results show that it does not have any impact. This dissertation provides insights to companies on how to make use of behavioral bias and emotions in developing a marketing content on social media that directs individual investors toward their stock. On the other hand, it helps individual investors to understand how their behavioral bias and emotions lead them to make irrational investment decisions that could be directed by a third party.