Türkiye'de kredi çevrimi ile genel iktisadi faaliyet düzeyi arasındaki ilişki (1997-2015)
Relationship between the credit cycle with general economic activity level in Turkey (1997-2005)
  1. Tez No: 451693
  2. Yazar: FURKAN BÖRÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DÜNDAR MURAT DEMİRÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
Toplam iktisadi faaliyet düzeyinde görülen dalgalanmalar kapitalizmin doğuşundan itibaren iktisatçıların ilgisini çekmiştir. Bu tezin temel amacı 1997 ile 2015 arasında kredi çevrimi ile genel iktisadi faaliyet arasındaki ilişkiyi göstermektir. Bu çercevede ilk olarak genel tanımlar ve kavramlar açıklanmıştır. Daha sonra iş çevrimi kuramları itki ve yayılım mekanizmalarının bulunma durumuna göre sınıflandırılmıştır. Tezin son bölümü olan uygulama kısmında, oluşturulan VAR modeli yardımıyla hem genel iktisadi faaliyet düzeyinde hem de endüstriyel üretim düzeyinde görülen dalgalanmaların itki ve yayılım mekanizmaları gösterilmeye çalışmıştır. İtki ve yayılım mekanizmalarının açıklanmasının ardından hem genel iktisadi faaliyet düzeyinde hem de endüstriyel üretim düzeyinde görülen dalgalanmaların kredi çevrimi ile ilişkisi açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The observed fluctuations in the level of total economic activity since the dawn of capitalism, has attracted the attention of economists. The main objective of this thesis is to show the relationship between overall economic activity between 1997 and 2015, with the credit cycle. In this context, the first general definitions and concepts are explained. The business cycle theories were classified according to the impulse and propagation mechanisms. In the application part is the last part of the thesis, both at the level of general economic activity and industrial production has tried to show the impulse and propagation mechanisms of fluctuations by the help of the generated VAR model. Following the announcement of impulse and propagation mechanisms, the relationship between observed in the fluctuations of both the general level of industrial production and the level of economic activity, and the credit cycle are discussed.