Sosyal koruma harcamaları ve cinsiyet eşitsizliğinin yoksulluk üzerine etkisi: OECD ülkeleri için bir uygulama
The effect of social protection payments and gender inequality on poverty: Application for OECD countries
  1. Tez No: 451762
  2. Yazar: GÜLFERAH BOZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN TAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Genel anlamıyla yoksulluk ; insanların temel gereksinimlerini karşılama olanağına sahip bulunmaması, kişilerin yaşayabilecekleri minimum yaşam standartlarına sahip olamaması şeklinde tanımlanmaktadır. Günümüz Dünya ekonomisinde ; yoksulluk sadece az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde olmayıp; tüm ülkeleri derinden etkileyen global bir sorun haline gelmiştir. Konunun öneminden dolayı bir taraftan yoksulluk kavramı ve nedenleri incelenirken bir diğer taraftan da yoksullukla mücadele politikaları bölgesel, ulusal ve uluslar arası kuruluşlar tarafından oluşturulmakta ve yürütülmektedir. OECD ülkelerinde sosyal koruma harcamalarının ve cinsiyet eşitsizliğinin yoksulluk düzeyini nasıl etkilediği bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Bu bağlamda, 22 OECD ülkesi temel alınarak derlenen 2009-2014 yıllarına ait sosyal koruma harcamaları, cinsiyet eşitsizliği ve yoksulluk oranı verileri statik panel veri analizi yöntemleri ile incelenmiştir. Sosyal koruma harcamaları ve cinsiyet eşitsizliğini oluşturan alt bileşenlerle de analiz yapılmıştır. Yoksullukla mücadelede bu bileşenlerden hangisinin üzerinde durulması gerektiğine dair veriler elde edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada, sosyal koruma harcamalarının yoksulluğu azalttığı, cinsiyet eşitsizliğinin ise özellikle kadın yoksulluğunu beslediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Poverty, general sense, is defined as people don't have possibility of fullfillment of their essential requirements and minimum life standarts that individuals live. In today's world economy, poverty not only exist in less developed and developing countries, but also become a global problem affecting all countries deeply. Because of importance of this matter, in one sense poverty notion and reasons are investigated, on the other hand poverty reduction policies are formed and implemented by regional, national and international organizations. The primary aim of this study is that how social protection expenses and gender inequality affect poverty level. In this context, the reviewed 2009-2014 years data of social protection expenses, gender inequality and poverty rate based on 22 OECD countries are examined with static panel data analysis methods. Furthermore, the analysis is extended to subcomponents which constitute social protection expenses and gender inequality. Referring poverty reduction it is tried to obtain data concerning which one of these subcomponents is required to be discoursed. In this study, it is inferred that social protection expenses reduce poverty and gender inequality increases poverty, specially related woman.