Dondurma sektöründe yalın üretim sistemini uygulayan işletmelerin verimliliğinin ölçülmesi ve Kahramanmaraş ilinde dondurma üretimi ve dağıtımını yapan bir işletmede uygulanması
Measuring the productivity of enterprises which is applying lean manufacturing system in ice cream sector and applying on a firm producing and distributing ice cream in Kahramanmaraş
- Tez No: 451763
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HİKMET MARAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yalın olmak yalın düşünceyle başlar. Yalın düşünce israflardan temizlenmiş süreçlerin verimlilik ve etkinlik analizlerini yaparak, maliyeti azaltmak ve müşteriye mükemmel değerler sunmaktır. Yalın üretim, Taiichi Ohno'nun önderliğinde İkinci Dünya savaşından sonra, Toyota'nın Motor fabrikasında uygulanmaya başlayan bir sürekli gelişme ve iyileşme felsefesidir. Üretim sistemindeki tüm israfları ortadan kaldırmaya odaklanmıştır. Yalın üretim sistemiyle, düşük maliyet, yüksek kalite, ve müşteri memnuniyeti için, yöneticilerin, tedarikçilerin ve çalışanların, uyumlu bir iletişim kurulabilmesini sağlar. Çalışmada öncelikle yerli ve yabancı literatür taraması yapılmıştır. Literatür taraması sonucunda çalışmanın teorik alt yapısı oluşturulmuştur. Teorik alt yapı sunulduktan sonra, araştırmanın uygulama kısmını oluşturmak ve Kahramanmaraş ilinde faaliyet gösteren dondurma imalat işletmesinde bu uygulamanın potansiyellerini ortaya koymak ve üretim performansına etkilerinin olup olmadığını belirlemek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Being lean starts with lean thinking. Lean think is an analyzing effectiveness and efficiency of the processess which removes waste. reduces costs, and offers excellent value for the customer. Lean production, under the leadership of Taiichi Ohno after the Second World War, is a philosophy of continuous improvement that has been implemented at the plant in Toyota Motor. It focuses on removing all wastes in the manufacturing system. Lean production system contributes to establish a communication among employees, managers and suppliers to enable high quality, low cost and customer satisfaction. The study has been conducted primarily to review domestic and foreign literature. The theoretical structure of the work has been occured as a result of the literature. After the theoretical infrastructure, it is aimed to determine if it is available to occur an application of the research in an ice cream manufacturing enterprise operating in Kahramanmaraş and examine the effects on the production performance of these applications.