Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda otistik belirtilerin incelenmesi-Adıyaman ili örneği-
Evaluation of autistic symptoms in children with attention deficit/hyperactivity disorder -Sample of Adıyaman province-
  1. Tez No: 451862
  2. Yazar: ESRA KAYA BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ UĞUZ, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan çocuklarda otistik belirtilerin yaygınlığının Otizm Davranış Kontrol Listesi (ABC) ile araştırılmasıdır. Araştırmanın örneklemini, Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi psikiyatri ve çocuk psikiyatri polikliniğine 01/03/2016- 31/05/2016 tarihleri arasında başvuran 8-18 yaş aralığındaki DEHB tanısı almış 42 erkek, 9 kız olmak üzere 51 kişi ve yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi bakımından benzer olan, DEHB olmayan 48 erkek, 10 kız olmak üzere 58 kişi oluşturmaktadır. Araştırma verileri, geliştirilmiş sosyodemografik bilgi formu ve Otizm Davranış Kontrol Listesi (ABC) ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Normal dağılım gösteren sürekli değişkenlerin analizinde bağımsız örneklem t testi, normal dağılım göstermeyen sürekli değişkenlerin analizinde, Mann- Whitney U testi, kategorik değişkenlerin analizinde ise ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to detect prevalence of autistic symptoms of children with attention deficit/hyperactivity disorder (ADHD) using Autism Behavior Checklist (ABC). The sample of this study included 51 children (42 males, 9 females) at 8-18 ages diagnosed with ADHD in Psychiatry and Child Psychiatry Clinics of Adiyaman University Research and Education Hospital between 01/03/2016- 31/05/2016 and 58 controls (48 males, 10 females) without ADHD with similar age, sex, and education features. Data in this study was obtained using a sociodemographic data form which was developed in accordance with the literature and ABC. Continous variables which meet normal distribution criteria were analyzed using independent samples t test and which do not meet normal distribution criteria were analyzed using Mann Whitney U test. Chi square test was used for comparison of categorical variables.