Heyranok dı edebıyata Kurdî ya gelêrî de mînaka herêma wanê
Kürt anonim halk edebiyatında heyranok Van yöresi örneği
  1. Tez No: 451974
  2. Yazar: MEHMET YILDIRIMÇAKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANSER KARDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Kürtçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmamızda Kürt anonim halk ebebiyatı nazım türlerinden biri olan heyranoklar üzerinde durulacaktır. Girişte kısaca kültür ve çeşitleri, halk bilimi ve halk biliminin tarihi gelişimi; halk edebiyatı, halk şiirinden bahsedilecek ve Kürt anonim halk şiiri türleri sıralanacak. Birinci bölümde heyranokun tanımı yapılıp, heyranoklar üzerine yapılan çalışmalardan bahsedilecek. Sonra, heyranokların icrasında ve günümüze ulaşmasında Kürt kadının rolü değerlendirilecek. İkinci bölümde heyranoklar bilimsel bir çerçevede mercek altına alınacak. Kültür, folklor ve edebiyat bilimlerinin yöntemleriyle tür ve şekil yönünden; içerik, dil ve üslub yönünden; edebi sanatlar ve varyant yönünden incelenip analiz edilecek. Ekte ise sahada toplanan heyranoklara yer verilecek. Ayrıca tezin son kısmında sözlükçe verilecek.
Özet (Çeviri)
This thesis is concerned with the 'heyranok', a genre of folk literature verse. In the introduction, culture and its variants, folklore, folk literature and folk poetry will be discussed; and following this, examples of Kurdish anonym folk poetry will be sorted. Subsequently, in the first part of the thesis, a definition of a heyranok will be given and other studies on heyranoks will be mentioned. Then, the role of Kurdish women in the creation and the development of heyranoks will be evaluated. In the second part, heyranoks will be analysed from a scientific perspective. Culture, folklore and literature, in their various genres and forms, will be analyzed in terms of content, language and style, and in terms of the literary arts and their variants. In the appendix, the heyranoks collected from the field work can be found. A glossary can also be found here.