XVIII. yüzyıldan bir şair: İzzet Ali Paşa (metin ve inceleme)
  1. Tez No: 4522
  2. Yazar: FATMA SABİHA KUTLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALAT TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 815
Özet
ÖZET Tezimizin konusunu XVIII. yüzyıl şairlerinden olan İzzet Ali Paşa'nın Divanı ve bu Di van' m incelenmesi oluş turmaktadır, XVIII» yüzyıl Türk şiirinde İran etkisinin azaldığı, üstad Türk şairlerinin eserlerinin örnek alındığı ve şii re yerli unsurların girişinin arttığı bir devredir » Bu yüz yılın ilk yarısında klasik Türk şiirinin en usta ismi Ne dim'dir. Nedim'in açtığı vadide ilerleyen çağdaşı şairler den biri de İzzet Ali Paşa' dır. Bu yüzyılın devlet adamı şairlerinden olan İzzet Ali Paşa aynı zamanda iyi bir hattatdır, 1103-1105? tarihle rinde doğduğunu tahmin ettiğimiz şair mektupçuluk, defter darlık/ vezirlik ve sadaret kaymakamlığı gibi görevlerde bulunmuş ^H. 114 7/M, 1734 tarihinde Revan seraskeri iken öl müş ve oraya gömülmüştür. Sade bir dil ve içten bir anla tımın hakim olduğu Divanı matbu değildir. İzzet Ali Paşa birçok nazım şekliyle şiir yazmış ol masına rağmen esasta bir gazel şairidir- denilebilir. Şi irlerinin çoğunda devrinin renkli ve hareketli hayatından izler bulabildiğimiz şair, gazellerinde genellikle aşkı, aşkın zevklerini ve kadın güzelliğini dile getirmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject and scope of our thesis covers primarily Diwan of ÎZZET ALÎ PASHA, one of the poets in the 18th oentruy, and profound examination and stfcudy of his Diwan. In the 18th century Iranian style has became less effective. Poets of this centruy took the poems of Turkish master poets as an example and entrance of local factors into the Turkish poems has been gradually increased. In the first half of 18th century, Nedim was the master of classical Turkish poetry. İzzet Ali Pasha, who was his contemporary, took the path opened by Nedim. tzzet Ali Pasha, a statesman, was also an expert calligrapher. The poet who was supposed to have born bet ween 1103 and 1105, worked as a state official in the posts of letter writing, revenue office, grand vizierate and district governership. He died in 1734 (muslim cal.1147) at Revan when he was commander-in-chief and hurried there. His Diwan, created by clear and pure language and sincere style of expression, has not been published. tzzet Ali Pasha, although he wrote poems in many verse forms, is, in fact, known mainly as a poet ghazel. In most of his poems we can find traces of colorful and active life of his era. On the other hand he generally talks about plessures of the love and beauty of women in his ghazels.