Bankacılık sektöründe pazarlama stratejilerinin belirlenmesinde sınıflandırma ve veri madenciliği
Classification and data mining to determine marketing strategies at banking sector
  1. Tez No: 452210
  2. Yazar: ÖZGE UYUMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABAHATTİN KEREM AYTULUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bankacılık sektörü toplumların; ekonomik ve sosyal gündeminden etkilendiği kadar, toplumun bu konudaki faaliyetlerine de etki edebilen finansal kuruluşlardır. Günümüzde rekabet koşullarının inanılmaz derecede hızlı ve değişken olduğu bankacılık sektöründe, müşterilere yeni pazarlama yaklaşımları gerekmektedir. Müşterinin beklentisi ve ihtiyaçlarını dikkate alınarak oluşturulan müşteri profillerine yeni pazarlama yaklaşımları ile yaklaşmak gerekmektedir. Müşterilerin finansal hareketlerinin ve tercihlerinin takip ve kaydı ile veriler oluşmuştur. Bu verilerden veri madenciliği teknikleri ile müşterinin profilini tanımak ve anlamlı sonuçlara ulaşmak önem kazanmıştır. Sonuçlar ile banka yeni pazarlama stratejileri belirleyebilir ve müşteri temsilcilerinin zamanını ve eforunu stratejiye uygun şekilde harcamasını takip edebilir. Anahtar Kelimeler : Kümeleme Analizi, Özel Bankacılık, Pazarlama Stratejileri
Özet (Çeviri)
In the banking sector communities; Economic and social agenda, as well as financial institutions that can influence the society's activities in this area. Nowadays, in the banking sector where competition conditions are incredibly fast and variable, new marketing approaches are required for customers. It is necessary to approach the customer profiles formed by taking into account the expectation and needs of the customer with new marketing approaches. The financial movements and preferences of the customers are monitored and recorded. From these data, it is important to know the data mining techniques and the profile of the client and to reach meaningful results. With the results, the bank can identify new marketing strategies and track customer representatives' time and effort to spend the effort appropriately. Key Words : Cluster Analysis, Private Banking, Marketing Strategy