Görüntüde logo algılama ve analiz
Logo detection and analysis on vision
- Tez No: 452209
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDİZ ŞAYKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tez çalışmasında, C++ yazılım dili kullanılarak OpenCV kütüphanesi yardımıyla“Görüntüde Logo Algılama ve Analiz”tezi gerçekleştirilmiştir. Tezin amacı görüntüde yer alan bireysel veya kurumsal logonun algılanması ve görünürlükteki analizinin yapılmasıdır. Öncelikli olarak logo görünürlüğünün kurumsal şirketler için değeri araştırılmıştır. Logonun görüntü üzerinde algılanması ve analiz yapılabilmesi için var olan algoritmalar incelenmiş ve performans açısından karşılaştırılmıştır. Yapılan araştırmalar sonuçunda SURF algoritmasıyla birlikte birkaç yardımcı algoritma kullanılmasına karar verilmiştir. Tez programı çalıştırıldığında incelenilecek videonun görüntüsünü aktarılırken, video görüntüsü üzerinde de istenilen logo görüntüsü kesilip alınabilmektedir. Düşük performans ve iyi bir değerlendirme için program çalışması esnasında videonun her bir frame ni resim olarak kayıt eder. Kesilen logo görüntüsü veya görüntüdekiyle birebir aynı olan logo ile kayıt edilen frame resimleri tek tek karşılaştırılarak agılama incelemesi yapılmaktadır. Yapılan işlemler sonucunda logonun video daki milisaniye olarak görünürlüğü incelenmiş olur. Yazılan programın çeşitli testleri yapılarak sorunsuz halde çalışması sağlanmıştır. Olumlu çalışmaların sonucu olarak“Görüntüde Logo Algılama ve Analiz”tezi tamamlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Görüntüde Logo Algılama ve Analiz, OpenCV, C++, SURF.
Özet (Çeviri)
In this thesis,“Logo Detection and Analysis On Vision”was realized using C++ software language with the help of OpenCv library. Purpose of the thesis is detection of individual or corporate logo in image and analysis visibility . First of all, the value of logo visibility has been explored for corporate companies. Existing algorithms have been examined and compared in terms of performance for the logo to be detected and analyzed on the image. As a result of the researches, several auxiliary algorithms have been decided to use with SURF algorithm. When the thesis program is run; the image of the reviewed video is transferred, the desired logo image can be cut and taken on the video image. It records each frame of the video as a picture during program operation for low performance and good evaluation. A perception survey is made by comparing the frame images recorded with the logo image which is the same as the interrupted logo image or the logo on the image one by one. As a result of the work, the logo is checked for visibility in milliseconds on the video. The written program has been provided to run smoothly with various tests. As a result of positive works,“Logo Detection and Analysis On Vision”thesis is completed. Key Words : Logo Detection and Analysis, OpenCV, C ++, SURF.