Bölgesel turizm kavramı çerçevesinde Konya'daki turizm olayının mimari açıdan değerlendirilmesi
- Tez No: 45222
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TÜLAY ESİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Yüksek Lisans Tezi BÖLGESEL TURİZM KAVRAMI ÇERÇEVESİNDE KONYA'DAKİ TURİZM OLAYININ MİMARİ AÇIDAN DE?ERLENDİRİLMESİ Haluk Hüsnü KORKMAZ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Mimarlık Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Tülay ESİN 1995 Sayfa : Jüri : ÖZET Teknolojinin gelişmesi ile bugün, kişilerin çalışma eylemleri dı şında kalan boş zamanları artmıştır ve insanoğlunun devamlı oturdukları yerde gideremedikleri ihtiyaçalarım karşılayarak onlara mutluluk duy gusu veren“TURİZM”, toplumsal ve ekonomik yapının belli bir seviyeye ulaşmasının ürünüdür. Son yıllarda“Turizm”sözcüğü, ülkemizde de hemen her kesimde üzerinde konuşulan, tartışılan, yazılıp çizilen bir kavram olmaya baş lamıştır. Aslında kültürel, tarihsel ve coğrafi açılardan önemli bir po tansiyele sahip olan ülkemizde, geç olmakla beraber turizm konusunda beklenen atılım yapılmak üzeredir.1991 yılından itibaren, turizm sektörüne getirilecek teşviklerin, yöre ve tür olarak özenle seçilmesi turizm yatırımlarına, hem bölgeler arası dengesizliği gidermekte daha güçlü bir araç olmak özelliğini, hem de mevcut turizm potansiyelimizin uzun vadede verimli kullanılmasını sağlayacaktır. Bu anlayışla, birçok bölgenin yanında, Konya'nmda mev cut turizm potansiyeli ile Türk turizm sektöründe yerini alarak turizme katkıda bulunması gerekmektedir. Bu düşünce doğrultusunda araştırma şu bölüm başlıkları altında ele alınmaktadır. İlk bölümde; konunun önemi, amacı, sınırları ve materyal be lirtilmekte, ayrıca yararlanılan kaynaklardan bazılarının özetleri ve rilerek konu ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi verilmektedir. İkinci bölümde; turizm ile ilgili tanım ve kavramların yanısıra, tu rizmin gelişimi ile günümüzde turizm ve çeşitleri incelenmektedir. Üçüncü bölümde; Türkiye'nin turizm potansiyeli ortaya konmakta, turizm açısından kalkmma planları incelenmekte ve Avrupa Topluluğu ile Türk turizminin ilişkileri ele alınmaktadır. Dördüncü bölümde; Konya'nın turizm potansiyeli değişik açılardan ele alınmaktadır. Beşinci bölümde; Konya'nın turizm problemleri doğrultusunda öne riler getirilmektedir. Sonuç bölümünde ise; elde edilen bulgular ışığında sonuca gidilerek çalışma tamamlanmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: 1- Turizm 2- Konaklama 3- Geceleme 4- Günübirlikçi 5- Konya Turizm Potansiyeli ıı
Özet (Çeviri)
Masters Thesis IN THE CONCEPT OF REGIONAL TOURISM, THE ASSESMENT OF THE PHENOMENON IN KONYA, IN TERMS OF ARCHITECTURE. Haluk Hüsnü KORKMAZ The University Of Selçuk The Institute Of Natural And Applied Sciences The Department Of Architectural The Supervisor : Assist Prof. Dr. Tülay ESİN 1995 Page : Jury: ABSTRACT With the development of technology, today, the spare time people spend apart from their working activities has increased and when at the time when their neccasities can't be answered at the places they live“TO URISM”comes to the rescue and gives them happiness. Tourism comes when the structure of economy and society reaches a certain level. In the recent years in our country the word“tourism”has been a concept which is talked about, written about and discussed about. Our co untry has a very important tourisim potential, because of this cultural, historical and geographical background, althouhg late, tourism will make an expected breakthrough.. « * mSince 1991, the tourism sector has been encouraged, regionally and variably, for tourism investment, this equals the balance among the re gions. It is an important factor for the present tourism future in the long distance. With this understanding, beside many regions, Konya with its present tourism potential has to take part of the Turkish Tourism Sector. According to this direction of thought, this research has been chap tered under these titles. In the first chapter, the importance, the boundaries and the ma terials of the subject are explained. Furthermore, some knowledge is given about the studies related to this subject by summarizing some of the sources which have been utilized from. In the second chapter, besides concepts and definiations on tourism, the development of tourism, the tourism at present and the kinds are also examined. In the third chapter, Turkey's Tourism Potential has been put fo- ward, the plans for tourism to develop are examined the relations bet ween the European Community and the Turkish Tourism are also con sidered. In the fourth chapter, Konya's Tourism Potential is examined in dif ferent ways. In the fifth part, Konya's tourism problems are given suggestions for solutions. In the conclusion part, under the light of the inventions made, the research comes to the conslusion and finishes. ANAHTAR KELİMELER: 1- Tourism 2- Accommodation 3- Nights Spent 4- Excursionist 5- Konya's Tourism Potantial IV