Yetiştirme sıklığı ve rasyonda kullanılan koksidiostat tipinin etlik piliçlerin performansına etkisi
Effect of bird density and type of coccidial agent used in the ration on the performance of brolier chicks
- Tez No: 45221
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YILMAZ BAHTİYARCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ABSTRAKT DOKTORA TEZİ YETİŞTİRME SIKLI?I VE RASYONDA KULLANILAN KOKSİDİOSTAT TİPİNİN ETLİK PİLİÇLERİN PERFORMANSINA ETKİSİ Cafer BOZ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Yrd.Doç.Dr. Yılmaz BAHTİYARCA 1995, Sayfa: 62 Jüri: Prof. Dr. Oktay YAZGAN Prof. Dr. Mesut TÜRKO?LU Yrd.Doç.Dr. Yılmaz BAHTİYARCA Birim alanda yetiştirilen hayvan sayısının (13, 19 ve 25 piliç/m2) ve rasyonda kullanılan koksidiostat tipinin (Cygro, Avatec, Amprol plus ve Kapindol) etlik piliçlerin performansına etkisini tesbit etmek için bir araştırma yapılmıştır. Araştırma (3x4) faktöryel deneme planında ve 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada cinsiyet ayrımı yapılmamış 1224 adet broyler civciv kullanılmıştır. Civcivler 8 hafta müddetle pencereli kümesde yetiştirilmişler ve 0-4 haftalık dönemde etlik civciv yemi, 4-8 haftalık dönemde ise etlik piliç yemi ile adlibitum yenilenmişlerdir. Araştırmanın son haftasında koksidiostatlar rasyondan çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Doctora Thesis EFFECT OF BIRD DENSITY and TYPE OF ANTICOCCIDIAL AGENT USED IN THE RATION ON THE PERFORMANCE OF BROİLER CHICKS Cafer BOZ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Asist.Prof.Dr. Yılmaz BAHTİYARCA 1995, Page: 62 Jury: Prof. Dr. Oktay YAZGAN Prof. Dr. Mesut TÜRKO?LU Assist. Prof. Dr. Yılmaz BAHTİYARCA An experiment was conducted to determine the effect of stocking densities (13, 19 and 25 birds/m2) and type of anticoccidial agent (cygro, avatec, amprol plus and capindol) used in the ration, on the performance characteristic of broiler chicks. Three* four factorial arrangement were used with three replicates in the expe riment. A total of 1224 unsexed broiler chicks were used in the research. They were reared in conventional housing until 8 weeks of age and fed starter diet from 0 to 4 weeks of age and finisher diet from 4 to 8 weeks of age. Feed and water were provided for adlibitum access. Coccidial agents were withdrawn from ration at the last week of the trial.