Spinal anestezi uygulanan gebelerde nabız değişim indeksi eşliğinde sıvı önyüklemesinin hipotansiyonu önlemede etkinliği ve glikokaliks hasarına etkisi
Efficacy of fluid preloading accompanied by pleth variability index on spinal anesthesia related hypotension and glycocalyx damage in parturients undergoing caesarean section
- Tez No: 452225
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER KARARMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Spinal anestezi uygulanan gebelerde nabız değişim indeksi eşliğinde sıvı önyüklemesinin hipotansiyonu önlemede etkinliği ve glikokaliks hasarına etkisi Amaç: Sezaryen operasyonu spinal anestezi ile planlanmış gebelerde, nabız değişim indeksi (PVI) eşliğinde yapılan sıvı önyüklemesinin spinal blok sonrası hipotansiyona etkilerini araştırmaktır. Ayrıca sıvı önyüklemesi öncesi ve sonrası PVI değerleri ile hipotansiyon arasındaki ilişkiyi, sıvı önyüklemesinin glikokaliks hasarına neden olup olmadığını ve PVI monitorizasyonunun spinal anesteziden nasıl etkilendiğini de araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Spinal anestezi ile elektif sezaryen operasyonu planlanan 100 gebe çalışmaya alındı. Preoperatif dönem de dahil olmak üzere elektrokardiyogram, non-invaziv sistolik ve diyastolik kan basıncı, periferik oksijen satürasyonu ve PVI değerleri kaydedildi. Tüm hastalara spinal anestezi öncesi intravenöz 750 ml ringer laktat solüsyonu ile sıvı önyüklemesi yapıldı. Hipotansiyon ve bradikardi kaydedildi ve tedavi edildi. Ayrıca hastaların preoperatif ve sıvı yükleme sonrası serum sindekan-1 düzeyi ölçüldü. Bulgular: 52 hastada (%52) hipotansiyon gelişti.
Özet (Çeviri)
Efficacy of fluid preloading accompanied by pleth variability index on spinal anesthesia related hypotension and glycocalyx damage in parturients undergoing caesarean section OBJECTIVE: The goal of the study is to investigate the efficacy of fluid preloading accompanied by pleth variability index (PVI) in preventing spinal anaesthesia induced hypotension in parturients undergoing caesarean section. The correlation between PVI values measured before and after fluid preloading and incidence of hypotension, the effects of spinal anaesthesia on PVI and whether fluid preloading is associated with glycocalyx damage were also investigated. Methods: 100 parturients scheduled for elective cesarean section under spinal anaesthesia were enrolled in the study. Electrocardiogram, non-invasive systolic and diastolic blood pressures, peripheral oxygen saturation and PVI values were recorded during preoperative and peroperative periods. Before the initiation of spinal anaesthesia, 750 ml ringer lactate solution was administered intravenously to all patients. The incidence of hypotension and bradycardia were recorded. Before and after the fluid preloading, serum levels of Syndecan-1 were also measured. Results: Hypotension occurred in 52 patients (52%).