Neoadjuvan radyoterapi uygulanan torakal yerleşimli özefagus kanserli hastalarda akciğer, kalp ve medulla spinalis dozları açsından farklı planlama tekniklerinin karşılaştırılması
The comparison of different planning techniques of neoadjuvan irrediated for lung, heart and medulla spinalis doses in patients with thoracic esophageal cancer
- Tez No: 452248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİYE ZÜMRE ARICAN ALICIKUŞ, YRD. DOÇ. DR. KADİR AKGÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Torakal yerleşimli özefagus kanserli hastaların radyoterapisinde 3 boyutlu konformal radyoterapi (3B-KRT), yoğunluk ayarlı radyoterapi (YART), volümetrik ayarlı ark terapi (VMAT) ve farklı ağırlıkta iki hibrid YART ve hibrid VMAT tekniklerinin akciğer, kalp ve medulla spinalis doz-volüm parametreleri ile planlanan hedef hacim (PTV) homojenite indeksi (HI) ve konformite indeksi (KI) yönünden birbirleri ile karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Toplam 10 torakal yerleşimli özefagus hastası için“Eclipse v11”marka tedavi planlama sistemi kullanılarak seçilmiş olgu grubunda tedavi hacimleri ve kritik organlar (akciğer, kalp, medulla spinalis) yeniden konturlanarak her olgu için 3B-KRT, YART, VMAT ve iki farklı oranda (%25 ve %50) YART/VMAT bileşeni içeren hibrid planlar olacak şekilde toplamda 7 farklı plan oluşturuldu. Tüm planlar PTV için HI ve KI, toplam akciğer için 5 Gy ve üzeri doz alan hacim (V5), V10, V20 ve ortalama akciğer dozu (OAD) parametreleri; kalp için V30, V40 ve ortalama kalp dozu (OKD); medulla spinalis için Dmax parametresi açısından karşılaştırıldı. İstatistiksel analizler SPSS 23.0 ile Friedman ve Wilcoxon Signed Rank testi kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare 3 dimensional conformal radiotherapy (3D-CRT), intensity modulated radiotherapy (IMRT), volumetric modulated arc therapy (VMAT) and two hybrid IMRT/VMAT plans having different weights in terms of lung, heart, medulla spinalis dose-volume parameters and PTV dose homogeneity index (HI) and conformity index (CI) in patiens with thoracic localized esophageal cancer Method: A total of 7 different plans which are 3B-CRT, IMRT, VMAT and two hybrid IMRT/VMAT plans having different wights (%25 and %50) were created for a total of 10 esophageal cancer patients using“Eclipse v11”treatment planning system. These plans compared in terms of HI and CI parameters for PTV; V5, V10, V20 and mean lung dose parameters for lungs; V30, V40 and mean heart dose parameters for heart and Dmax parameter for medulla spinalis. Statistical analysis were performed with SPSS 23.0 statistics program using Friedman Test and Wilcoxon Signed Rank Test.