Ghrelinin iskemi-reperfüzyona bağlı iskelet kası ve uzak organ hasarı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of effects of ghrelin on skeletal muscle and remote organ injury induced by hindlimb ischemia-reperfusion
  1. Tez No: 452249
  2. Yazar: GONCA KAMACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ENSARİ GÜNELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Laboratuvar Hayvanları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Giriş: Alt-ekstremitede oluşan iskemi-reperfüzyon (İ-R) hasarında, serbest oksijen radikalleri ve inflamatuvar yanıtlar önemli rol oynamaktadır. Ghrelin, mideden sentezlenen bir peptid olup; anti-inflamatuvar etki göstermektedir. Çalışmamızın amacı; ghrelinin alt-ekstremite İ-R hasarı üzerine etkisini farelerin arka bacağında İ-R modeliyle gastroknemius kasında, uzak organ olarak böbrek ve akciğerde incelemekti. Materyal ve Metod: Çalışmada 56 (8 grup; n=7) adet C57BL/6 erkek fare kullanıldı. İ-R modeli (2 saat iskemi-3 saat reperfüzyon) farelerin kalça eklemine bilateral turnike yerleştirilerek oluşturuldu. Ghrelin (10,30,100 µ/kg) iskemiden 30dk önce (G+İR grupları) ve reperfüzyon başlangıcında (İR+G grupları) uygulandı ve gastrokinemius kası, böbrek ve akciğer dokuları incelendi. Bulgular: Kas: Hematoksilen-Eozin (H-E); İR grubunda hasar gözlenirken, G+İR gruplarında İR grubuna benzer olduğu, İR+G gruplarında ise hafif seyrettiği gözlendi. TNF-α; İR gruplarında artmış immunreaktivite, G+İR ve İR+G gruplarında ise azalan derecelerde olduğu görüldü. MDA; İR grubunda artmış, G+İR ve İR+G gruplarında (İR+G10 hariç) düşmüştür. MuRF-1; ekspresyonu İR grubunda artarken, G+İR ve İR+G gruplarında (G10+İR ve G30+İR) İR grubuna kıyasla azalmıştır. Böbrek: H-E; İR grubunda hasar gözlenirken, G+İR ve İR+G gruplarında İR'ye benzer bulgular görüldü. TNF-α; İR grubunda artan, G+İR ve İR+G gruplarında ise azalan immunreaktivite görüldü. MDA; İR grubunda artmış, ghrelin gruplarında (G30+İR ve İR+G30 hariç) düşmüştür. Akciğer: H-E; İR grubunda hafif inflamasyon gözlenirken, ghrelin grupları sham grubuna benzer özellikler gösterdi. TNF-α; İR grubunda artmış, ghrelin gruplarında azalmış immunreaktivite görüldü. MDA; İR grubunda artmış, ghrelin gruplarında (G10+İR ve G30+İR hariç) azalmıştır. Sonuç: Arka bacak İ-R modelinde kas, böbrek ve kısmen akciğer dokularında hasar gözlenirken, ghrelinin farklı dozlarda koruyucu etki gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction: Reactive oxygen species and inflammatory response play important role in hindlimb ischemia-reperfusion(IR) injury. Ghrelin is synthesized in stomach, has anti-inflammatory effects. The aim is to investigate ghrelin's effects on muscle and remote organs (kidney-lung) in hindlimb-IR mice model biochemically and histopathologically. Materials-Methods: Male C57BL/6mice was used. In the I-R model [ischemia(2h)-reperfusion(3h)], bilateral tourniquets were located on the hipjoint of mice. Ghrelin (10,30,100µ/kg) was administered. 30min before ischemia and the onset of reperfusion. Findings: Muscle: Hematoxylin-Eosin(HE); damage in G+IR and IR groups was similar. There was less damage in IR+G groups than IR group. TNF-α; immunereactivity increased in IR group and decreased in G+IR and IR+G groups. MDA increased in IR group and decreased in G+IR and IR+G groups. MuRF-1 expression increased in IR group and decreased in G10+IR and G30+IR groups. Kidney: H-E; there was reperfusion damage in IR group. Similar findings were observed in G+IR and IR+G groups. TNF-α increased in IR group and there was a decreasing immunereactivity in G+IR and IR+G groups. MDA increased in IR group and decreased in ghrelin groups (excluding G30+IR, IR+G30). Lung: H-E; there was a mild inflammation in IR and ghrelin groups were similar to sham group. TNF-α increased in IR group and there was a decreased immunereactivity in ghrelin groups. MDA increased in IR group and decreased in ghrelin groups (excluding G10+IR, G30+IR). Conclusion: Reperfusion damage was observed in muscle, kidney, and partially lung tissues in IR model. Ghrelin exhibited protective effects.