Üç farklı ototopikal solüsyonun orta ve iç kulağa etkilerinin araştırılması (deneysel çalışma)
Effects of three different ototopical solutions on middle and inner ear (experimental study)
  1. Tez No: 452346
  2. Yazar: HALİL ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dış kulak yolu enfeksiyonları ve kronik otitis medianın tedavisinde sistemik ve sıklıkla da ototopikal ilaçlar kullanılır. Ototopikal ilaçların bazıları majistral olarak hazırlanır ve asidik, antiseptik, antienflamatuar etkilere sahiptir. Topikal uygulamaların; yüksek konsantrasyon sağlaması, sistemik yan etkinin ve bakteriyel direnç gelişmesinin az olması gibi avantajları vardır. Bununla birlikte timpanik membran perforasyonlarında bazı ototopikal ilaçlar ototoksisite potansiyeli taşır. Çalışmamızda kliniğimizde kronik otitis media (KOM) ve dış kulak yolu (DKY) enfeksiyonunda sıklıkla kullandığımız üç farklı ototopikal solüsyonun (%5 alkol borik, %8 alüminyum subasetat ve Castellani solüsyonu) Distorsiyon Otoakustik Emisyon (DPOAE) değerlerine etkisini ve orta kulaktaki histopatolojik etkilerini incelemeyi amaçladık. Bu amaçla 42 adet Wistar Albino Norveç sıçanı kullanıldı ve altı grup oluşturuldu. Negatif kontrol grubu ve pozitif kontrol (serum fizyolojik, gentamisin) gruplarında 6'şar adet, çalışma (%5 alkol borik, %8 alüminyum subasetat ve Castellani solüsyonu) gruplarında 8'er adet sıçanda çalışıldı. Çalışmada sıçanların sağ kulakları kullanıldı. Pozitif kontrol ve çalışma gruplarında sıçanların sağ kulaklarına mikroskop altında miringotomi uygulandı, bazal DPOAE ölçümleri yapıldı. Miringotomi sonrası uygulanacak solüsyonların dış kulak yolundan timpanuma geçmesini kolaylaştırmak amacıyla perforasyon içinden timpanuma uzanan ince bir tıbbi sünger yerleştirildi. Pozitif kontrol gruplarında serum fizyolojik ve gentamisin 40 mg/ml, çalışma gruplarında %5 alkol borik, %8 alüminyum subasetat ve Castellani solüsyonu sıçanların sağ dış kulak yoluna 10 gün boyunca günde iki kez olmak üzere 0,2 cc miktarında damlatıldı. Son ilaç uygulamasından 40 gün sonra DPOAE ölçümleri tekrar edildi. Negatif kontrol grubuna ilaç uygulaması yapılmadı. Diğer gruplarla eş zamanlı DPOAE ölçümleri yapıldı. Tüm sıçanlar öldürülerek histopatolojik olarak incelenmesi için timpanik bullaları çıkarıldı. Çalışma sonucunda sadece gentamisin uygulan gruptaki sıçanlarda DPOAE değerlerinde anlamlı azalma izlendi. Histopatolojik değerlendirmede çalışma gruplarının hepsinde inflamasyonda artma tespit edildi, fakat bu artış serum fizyolojik grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı değildi. Submukozal kalınlık artışı, fibroblastik aktivite ve fibrozis değerlendirildiğinde, çalışma gruplarında artış izlenmesine rağmen anlamlı farklılık tespit edilmedi. Çalışmanın sonuçları incelendiğinde %5 alkol borik, %8 alüminyum subasetat ve Castellani solüsyonlarının iç kulakta ototoksik etkilerinin olmadığı ve belirgin bir histopatolojik yanıta yol açmadığı değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Ototopical drugs are frequently used as well as oral medications for the treatment of external ear infections and chronic otitis media. Some of ototopical medications are prepared as magistral drugs and have asidic, antiseptic and antiinflamatory effects. Topical application has advantages such as providing higher concentration and lesser possibility of causing systemic side effects and bacterial resistance. However, some ototopical drugs may have ototoxic potential in case of a tymphanic membrane perforation. In this study, we aimed to search effects of three different ototopical solutions (5% alcohol borique, 8% aluminium subacetate and Castellani solution) which are commonly used for treatment of chronic otitis media and external ear infections. For this purpose distortion product otoacustic emissions (DPOAE) and hystopathologic changes in middle ear mucosa were investigated on rat madel. Forty-two Norway Wistar Albino rats were randomized into 6 groups. There were 6 rats in each of the negative and positive (physiological saline solution and gentamisin) control groups whereas study groups (5% alcohol borique, 8% aluminium subacetate and Castellani solution) consisted of 8 rats. Right ears of rats were used in the study. Miringotomy was performed under microscope on positive control and study groups and then basal DPOAE levels measured. In order to facilitate transition of solutions from external ear to the middle ear, a thin GelSpon was placed over perforation. In positive control groups physiological saline and gentamicin (40 mg/ml) drops was administered daily into the right ears of rats in amount of 0,2 cc for ten days whereas and 5% alcohol borique, 8% aluminium subacetate and Castellani solution was administered in same amont in study groups. DPOAE measurements were repeated 40 days after last drug application. No medicine was given to negative control group. DPOAE's of control group were also measured concurrently. Then all rats were sacrificed and timpanic bullas were removed for hystopathologic evaluation. At the end of the study, significant decrease in DPOAE measurements was detected only in gentamicin group. In hystopathologic examination, there were increased inflammation, submucosal thickness, fibroblastic activity and fibrosis in all study groups. However, these findings were not significant when compared to negative control group. In conclusion, 5% alcohol borique, 8% aluminium subacetate and Castellani solution did not cause significant hystopatologic changes in rat middle ear and no ototoxic effect was detected.