Kulak zarı tamı̇rı̇nde trombosı̇tten zengı̇n fı̇brı̇n (TZF) kullanımının araştırılması
Evaluation of PRF(platelet rich fibrin) in closure of tympanic membran perforations
  1. Tez No: 452345
  2. Yazar: KADİR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİM DOĞRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Kulak Zarı Tamirinde TZF (Trombositten Zengin Fibrin) Kullanımının Araştırılması Bu çalışmada, kulak zarı perforasyonu olan hastalarda TZF (Trombositten Zengin Fibrin) ve temporal fasya kullanılarak yapılan miringoplasti sonuçları karşılaştırıldı. Yaşları 18-50 arasında (ortalama yaş, 27,3) olan hastaların 35 kulağında çalışıldı. Tüm hastalar lokal anestezi altında opere edildi. Perforasyonun iyileşmesi, işitme kazançları ve başarıyı etkileyebilecek parametreler karşılaştırıldı. Perforasyonların kapanma oranı temporal fasya grubunda % 80, TZF grubunda % 84 olarak tespit edildi. Operasyon sonrası yaşlı grupta iyileşme %60 iken genç grupta %86,7 bulundu. Yaşın iyileşmede istatistiksel olarak anlamlı bir faktör olduğu tespit edildi (p=0,19). Uygulanan teknikler arasında, perforasyonun yeri ve perforasyonun nedenine bağlı cerrahi başarı arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p=0,77). TZF ve temporal fasya gruplarında, perforasyon boyutuna göre cerrahi başarı arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulundu (sırası ile p=0,02, p=0,05). TZF grubunda postoperatif havayolu değerleri preoperatif hava yolu değerlerine göre %41 düşük iken, temporal fasya grubunda %30 daha düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Evaluation of PRF (Platelet Rich Fibrin) in Closure of Tympanic Membran Perforations In this study, outcomes of patients with eardrum perforation who underwent myringoplasty with PRF (Platelet Rich Fibrin) and temporal fascia are compared. Study consisted of 35 ears of patients between the ages of 18–50 (mean age=27,3). All patients were operated under local anesthesia. Hearing improvement, healing of perforation and parameters affecting success rate were compared. The closure rate of the perforations was found to be %80 at the fascia group and 84% at the PRF group. Postoperative healing rate of the elderly group was 60% while it was 87% at the younger group. Age was found to be a statistically significant factor on healing (p=0,19). No statistically significant difference was found between two techniques with regard to effect of location and perforation cause on success rate.(p=0.77) The difference of surgical success rate was statistically significant between two techniques with regard to perforation size (p=0,02, p= 0,05, respectively). Postoperative air conduction hearing levels of PRF group were 41% lower when compared to preoperative levels whereas they were 30% lower at the temporal fascia group.