Biliflet prolapsusa bağlı mitral yetmezliği olan hastalarda mitral kapak onarımlarının postoperatif dönem sonuçları
Postoperative results of mitral valve repair in patients with mitral regurgitation due to bileaflet prolapse
- Tez No: 452355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN LAFÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde özellikle dejeneratif mitral yetmezliğinin cerrahi tedavisinde onarım yöntemleri neredeyse tamamen kapak replasmanının yerini almıştır. Literatürde tanımlanan mitral kapak onarım teknikleri ile posterior liflet prolapsuslarının büyük bir çoğunluğu başarılı bir şekilde onarılırken anteriyor liflet prolapsuslarında onarım hala cerrahları zorlamaktadır. Bu nedenle biliflet prolapsusu olan hastalarda mitral onarım cerrahisi bir çok cerrahın çekindiği bir yaklaşım ve hala bir tartışma konusudur. PTFE sütur materyallerinin kullanılmasıyla yapay korda replasmanı, korda transferi ve kordal kısaltma gibi diğer tekniklerin önüne geçmiş ve korda replasmanı sayesinde anteriyor prolapsusu olan hastalarda mitral onarım cerrahisi sonrası daha başarılı sonuçlar elde edilmeye başlanmıştır. Bu çalışmamızda biliftlet prolapsusa bağlı mitral yetmezliği nedeniyle hastanemizde çeşitli tekniklerle mitral kapak onarımı yapılan 89 hastanın postoperatif dönemdeki mortalitelerini, reoperasyon oranlarını, rekürren mitral yetmezlik derecelerini ve postoperatif dönemdeki diğer ekokardiyografik değişikliklerini araştırmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
Today, repair techniques almost completely take place of the mitral valve replacement, especially in patients with degenerative disease. Posterior leaflet prolapses can be completely repaired with most of the techniques which were identified previously in the literature. However, repairing the anterior leaflet prolapse is still a challenge. For this reason, majority of the surgeons hesitate to prefer repair in patients with bileaflet prolapse. Improvements in PTFE suture material, chordae replacement technique preferable as an alternative technique. After being widely used by surgeons, chordae replacement technique has gaved us a opportunity to obtain good results in patient with bileaflet prolapse. In this study we aimed to investigate postoperative results of our patients with mitral valve insufficiency due to bileaflet prolapse and treated with repair techniques