Türkiye'nin değişik bölgelerinin bazı alveolin cinslerinin (alveolina (alveolina), alveolina (glomalveolina), borelis ve praebullalveolina) sistematik tanımları ve stratigrafik dağılımları
- Tez No: 45243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ALKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmada; Türkiye'nin değişik bölgelerinin Paleojen yaşlı kaya stratigrafi birimlerinden alınan örnekler üzerinde çalışılmıştır. Özel, ince kesit yapma metodları uygulanarak toplam 2370 adet, tane form ve yönlü kesilmiş örnekler üzerinde çalışılmıştır. İlk defa bu çalışmada uygulanmış olan, çeşitli ölçüm yöntemleri ve standart büyütmeler kullanılmış ve yenileri önerilmiştir. Alveolinlerin gruplandırılmasında megalosferik formlar, floskülünleşme ve eksene! kalınlaşma esas alınmış olup yeni bir gruplandırma yöntemi uygulanmıştır. Grup-1 : Floskülinleşmemiş alveolin türleri Grup-2: Yalancı Floskülinleşmiş alveolin türleriGrup-3: Floskülinleşmiş alveolin türieri Bu çalışmanın sonucunda çok iyi birer zon fosili olan alveolinid formlara ait, bilinen ve yeni tanımlanmış türlerle birlikte alt türlerde tespit edilmiştir. a- Alveolina (Glomalveolina) alt cinsine ait bilinen 6 adet tür ve bir adet yeni türün tanımları yapılarak, stratigrafik dağılımları verilmiş ve sistematikte yerine konmuştur. b- Alveolina (Alveolina) alt cinsine ait bilinen 50 adet türün, 4 adet yeni türün,4 adet yeni alt türün ve 4 adet yeni tanımlanmış olan meglosferik formların tanımlarıyla birlikte bolluk ve menzil zonları verilmiştir. c- Borelis vonderschmitti ( Schweighauser), 1951 Türkiye'deki varlığı, ilk kez bu çalışmayla ortaya konulmuştur. d- Praebullalveolina afyonica Sirel ve Acar, 1982 ile ilgili yeni lokaliteler verilmiştir. Bütün bu alveolinid formlar için 38 adet levha hazırlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Ölçme metodları, standart büyültme, alveolinlerin yeniden gruplandırılması, Alveolina (Glomalveolina) ile Alveolina (Alveolina)'nın yeni tür ve bilinen türleri, Alveolina (Alveolina)'nın yeni tanımlanmış olan megalosferik formları, bolluk ve menzil zonları, Borelis vonderschmitti ve Praebullalveolina afyonica.
Özet (Çeviri)
Chronostratigraphic units of Paleogene age have been sampled from various parts of Turkey. Thin sections have been prepared using special techniques to obtain required orientations of 2370 forms. Various new measurement techniques and methods of standart magnifications were employed and others have been proposed. A new grouping method has been employed for alveolinids to embrace flosculinization and axial thickenning of megalospheric forms. Group 1. Unflosculinated alveolinid species Group 2. Pseudoflosculinated alveolinid species Group 3. Flosculinated alveolinid speciesIV By this work, well-know and new species of alveolinids have been determinated besides the subspecies. a- Stratigraphic distributions and systematic descriptions of 6 known and one new species of the subgenus Alveolina(Glomalveolina) are given. b- Rang and Acme zones have been defined in addition to descriptions of 4 megalospheric forms, 4 new subspecies, 4 new species and 50 known species of Alveolina(Alveolina) subgenus. c- Existence of Borelis vonderschmitti (Schweighauser), 1951, in Turkey has been reported in this work. d- New localities of Praebullalveolina afyonica Sirel and Acar, 1982, has been established. These alveolinid forms are displayed in 38 plates.KEYWORDS : Methods of measurement, standart magnification, a new approach to grouping of alveolinids, new species known species of Alveolina (Glomalveolina), new and known species of Alveolina (Alveolina), new subspecies, new megalospheric forms, acme and range zones. Borelis vonderschmitti and Praebullalveolina afyonica.