Kolorektal kanser nedeniyle uygulanan ameliyatlar sonrasında ilk bir yıl içerisinde görülen mortalite üzerine etkili faktörler
Factors affecting 1 year postoperative mortality after colorectal cancer surgery
  1. Tez No: 452456
  2. Yazar: OKTAY GÖKÇAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER SÜCÜLLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kolorektal kanser nedeniyle uygulanan ameliyatlar sonrasında ilk bir yıl içerisinde görülen mortalite üzerine etkili faktörler Kolorektal kanserlerde postoperatif ilk 1 yıl içinde ölümleri etkileyen faktörleri araştırdık. Kliniğimizde Ocak 2011 ve Temmuz 2015 tarihleri arasında opere edilmiş, kolon ve/veya rektum kanseri tanısı almış 191 olgu çalışmaya dahil edildi. Hastalar kolorektal kanser nedeni ile uygulanmış olan postoperatif dönemde ölüm zamanlarına göre gruplara (0-30 gün, 30 gün-1yıl, 1 yıl sonrası) ayrıldı ve demografik özellikleri, preoperatif, perioperatif ve postoperatif dönem verileri ile patoloji ve takip dönemi verileri açısından istatistiksel analize tabii tutuldu. Olguların 14 tanesi ameliyat sonrası erken dönemde (ilk 30 gün) ölen hastalardı (%7.35). Postoperatif erken dönemde ölümlerin, daha sıklıkla ameliyat ve hastanın komorbid durumuna bağlı gelişmiş komplikasyonlar neticesinde gerçekleştiği değerlendirildi. Tek değişkenli analizlerde 1 yıllık mortaliteye etkili faktörler; komorbid hastalıklar, rehospitalizasyon, metastatik lenf nodu, uzak organ metastazı, patolojik evre, lokal nüks ve uzak organ metastazı gelişmesi olarak tespit edildi. Çok değişkenli analizlerde renal hastalık varlığı, patolojik evre ve uzak organ metastazı, istatistiksel olarak anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
Factors affecting 1 year postoperative mortality after colorectal cancer surgery We investigated the factors affecting one year postoperative after colorectal cancer surgery. A total of 191 patients treated between January 2011 and July 2015 in our clinic with a diagnosis of colon and / or cancer were included into the study. Patients were divided in three groups according to the time of the death at postoperative period (0-30 days, 30 days-1 year, 1 year later) and statistical analysis were performed for to compare demographic characteristics, preoperative, perioperative and postoperative variables, pathologic variables and follow-up data. Fourteen patients died in the early postoperative period (first 30 days) (7.35%). It was concluded that complications related to the operation and comorbid condition of the patients were the major cause of the early postoperative mortality. Comorbid diseases, rehospitalization, positive metastatic lymph node, current distant organ metastasis, pathological stage, development of a local recurrence and distant organ metastasis at follow up were the factors affecting one year postoperative mortality in univariate analysis renal disease, pathological stage and development of distant organ metastasis at follow up were statistically significant factors in multivariate analyzes