1-60 ay arası çocuklarda mobil medya cihazı kullanımı
The Use of mobile media devices in children between 1-60 months
  1. Tez No: 452457
  2. Yazar: AHMET OSMAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİHA ŞENEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Mobil medya cihazı kullanımı çocukluk çağında da oldukça yaygınlaşmıştır. Çocukluk çağında mobil medya cihazı kullanımı ile ilgili çalışmalar yapılmış olmakla birlikte özellikle süt çocukluğu ve okul öncesi dönemi çocukların mobil cihazların kullanımı ile ilgili çalışmalar oldukça sınırlıdır. Çalışmamızda 1-60 ay arası çocukların mobil medya cihazı kullanma sıklığı, kullanma nedenleri, hangi cihazları kullandıkları, mobil medya cihazlarının kullanımı ile ailenin sosyoekonomik ve eğitim düzeyleri ile ilişkisi araştırılarak 1-60 ay arası çocukların mobil medya cihazları ile bağlantılarının tanımlanması ve literatüre katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Pediatri Polikliniklerine 01.06.16-01.08.16 tarihleri arasında başvuran 1-60 ay arası, anne ve/veya babası refakatinde gelen çocukların çalışmaya katılmaya gönüllü 422 ebeveyni çalışmamıza dahil edildi. Nöromotor gelişme geriliği olan çocuklar çalışmaya dahil edilmedi. Ebeveynlere 21 tane çoktan seçmeli ve boşluk doldurmalı sorulardan oluşan anket yüzyüze görüşme tekniği ile uygulandı. Bulgular Çocukların ilk defa mobil medya aygıtı kullanma yaşının ortancası 12 ay olarak saptandı. Mobil cihazlar içinde en sık sahip olunan cihaz %83,7 sıklığı ile tablet idi.
Özet (Çeviri)
Abstract The Use of mobile media devices in children between 1-60 months Aim The use of mobile media devices has become very common in childhood. Although studies have been made on the use of mobile devices in childhood; studies in infancy and pre-school period about this issue are very limited. In our study, we investigated the frequency of mobile media device use, causes of use, type of mobile media device and the relation between socioeconomic and educational levels of parents in children with 1-60 months Materials and Methods Into our work, Ankara Dr. Sami Ulus Maternity, Children Health and Diseases Training and Research Hospital General Pediatric Outpatient Clinics were enrolled between 01.06.16-01.08.16 and 422 parents volunteered to participate in the study with children accompanied by their mother and / or father between 1-60 months. Children with neuromotor developmental failure were not included in the study. The questionnaire consisting of 21 multiple-choice and void-filling questions was applied with participant's face-to-face interview technique. Results The mean age of children in study was 27.6 months ± 0.86 months. 39.8% (n = 168) of the mothers and 33.4% (n = 141) of the fathers were primary school graduates. 50.5% (n = 213) of the parents were below 2000 TL in monthly income. 96.2% (n = 416) of the parents had a television, 50% (n = 211) had a computer and 46.9% (n = 198) had a tablet computer in their homes. 90% (n = 380) of the parents were using smartphones and 10% (n = 42) of them were using old-phones.