Multiple sklerozlu hastalarda spastisite tedavisinde repetetif transkranial manyetik stimülasyon (RTMS) uygulamasının etkinliğinin ortaya konması
Determining the effect of repetetive transcranial magnetic stimulation (RTMS) application on spasticity treatment in patients with multiple sclerosis
- Tez No: 452492
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu randomize kontrollü çalışmada; multiple skleroz tanılı hastalarda gerçekleştirilen repetetif transkranial manyetik stimülasyon (rTMS) uygulamasının spastisite üzerine olan etkinliğini incelemeyi amaçladık. Çalışmaya, 18-50 yaş aralığında, altı aydan uzun süredir multipl skleroz tanısı almış olan ve kalça addüktör grubu kaslarda Modifiye Ashworth Skalasına (MAS) göre 2-4 düzeyleri arasında spastisite bulunan 16 hasta dahil edilmiştir. Hastalar randomize olarak aktif grup (n=10) ve kontrol grubu (n=6) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Aktif gruptaki hastalara verteks bölgesine yönelik, 5 Hz'lik frekans ile 10 seans rTMS uygulaması yapılmıştır. Kontrol grubundaki hastalara ise, 8-şeklinde sham koil (başlık) ile 10 seans r TMS uygulanmıştır. Her 2 grupta bulunan hastalara r TMS tedavisi süresince eklem hareket açıklığı, germe, güçlendirme, denge koordinasyon eğitimi ve yürüme egzersizlerini içeren fizik tedavi ve rehabilitasyon programı uygulanmıştır. Hastaların değerlendirmeleri; uygulama öncesinde, uygulamadan 1 hafta sonra ve uygulamadan 1 ay sonra yapılmıştır. Sonuç ölçütü olarak Modifiye Ashworth Skala Skoru, Penn Spazm Sıklık Skala skoru, Vizuel Analog Skala Skoru, Pasif Eklem Hareket Açıklığı Ölçümü, Epworth Uykululuk Skala Skoru, Hasta Memnuniyet Düzeyi Ölçümü, İşeme Günlüğü ve Multiple Skleroz Yaşam Kalitesi Enstrümanı (MSQOL-54) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this randomised controlled study; we aimed to examine the effect of repetetive transcranial magnetic stimulation (rTMS) on spasticity in patients with multiple sclerosis. A total of 16 patients with age of 18 to 50 years, with a history of multiple sclerosis for more than 6 months, with grade 2-4 spasticity in adductor hip muscles according to Modified Ashworth Scale were included in the study. The patients were randomized into the active group (n=10) and control group (n=6). The patients in active group were received 10 sessions of r TMS application with a frequency of 5 Hz over the vertex. The patients in control group received 10 sessions of r TMS by using a 8- shaped sham coil. Both groups of patients also received physical therapy and rehabilitation programme that includes range of motion exercises, streching exercises, strengthening exercises, balance-coordination exercises and walking exercises during r TMS sessions. The patients were assesed at baseline, 1 week and 1 month after the procedure. Modified Ashworth Scale Score, Penn Spasm Frequency Scale Score, Visual Analogue Scale Score, Passive Range of Motion Measurement, Epworth Sleepiness Scale, The Measurement of Patient Satisfaction, Voiding Diary, Multiple Sclerosis Quality of Life-54 (MSQOL-54) Scale Score were used as outcome measures. According to the statistical analysis with post hoc correction; the results of the study showed that there were statistically significant improvement in bilateral MAS Scores, Penn Spasm Frequency Scale Score, The Measurement of Patient Satisfaction, the amount of urine leakage, change in health, health perception, energy-fatigue, role limitations due to physical problems, social function, overall quality life, cognitive function components and physical health composite score, mental health composite score of MSQOL-54 Scale and MSQOL-54 total scores of the patients who were in active group (p0.05).