Laparoskopik kolesistektomi uygulanan hastalarda safra kesesinin umblikal ve epigastrik trokar yerinden çıkarmanın erken ve geç dönem komplikasyonlar üzerine etkisi
Effect of removing gall bladder from umbilical and epigastric trochar sites on early and late complications in laparoscopic cholecystectomy patients
  1. Tez No: 452511
  2. Yazar: REŞİT ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAİK TATLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Laparoskopik kolesistektomi uygulanan hastalarda safra kesesinin batından farklı torakar yerinden çıkarmanın erken ve geç dönem komplikasyonlar üzerine etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Yöntem: Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniği'nde Ocak– Haziran 2016 tarihleri arasında safra kesesi operasyonu için laparoskopik kolesistektomi uygulanan ve 40 hasta prospektif olarak incelenmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, işlem süresi, altta yatan patoloji, yapılan ameliyat türü, 1. ve 10. gün yağ nekrozu komplikasyon gelişimi, 10. gün ve 6. ay umblikal herni komplikasyon gelişimi ve organ yaralanması komplikasyonu kaydedilmiştir. Hastalar lokalizasyonlara göre umblikal bölgedeki trokarlardan (Umblikal grubu) ve epigastrik bölgedeki trokarlardan (Epigastrik grubu) laparoskopik kolesistektomi şeklinde 2 gruba ayrıldı. Yaş, cinsiyet, işlem süresi, altta yatan patoloji ve komplikasyonlar bu iki gruba göre kıyaslanmış ve birbirlerine göre üstünlükleri olup olmadığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effect of removal of gall bladder from the abdomen via different throchar sites on early and late complications in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy. Method: Forty patients who underwent laparoscopic cholecystectomy for gall bladder surgery between January and June 2016 at the General Surgery Clinic of Harran University Medical Faculty were prospectively investigated. Patients' age, gender, duration of operation, underlying pathology, operation type, first day and 10th day complication of fat necrosis, 10th day and 6th month complication of umbilical hernia and complication of organ injury were recorded. According to localizations, 2 groups of laporoscopic cholecystectomy were separated from trochars (umbilical group) in the umbilical region and trochars (epigastric group) in the epigastric region. The age, sex, duration of the procedure, underlying pathology and complications were compared with each other to determine whether they had superiority or not. Result: According to pathological results Prevalance of clinical diagnoses of 40 patients who underwent laparoscopic cholecystectomy were firstly chronic calculous cholecystitis (65%) and secondly chronic cholecystitis (25%).