Aromataz inhibitörü kullanan erken evre meme kanserli hastalarda osteoporoz gelişme riski
The risk of developing osteoporosis of the early-stage breast cancer patients using aromatase inhibitor
- Tez No: 452777
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM UYGUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Oncology, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç : Bu çalışmanın amacı Meme Kanseri tedavisinin her aşamasında kullanılan Aromataz İnhibitörlerinin Erken evre hastalarda kemik mineral yoğunluğu üzerine olan etkilerini incelemektir.Gereç ve Yöntem : Bu çalışma Kocaeli Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Medikal Onkoloji Bölümünde Aralık 2009-Aralık 2010 tarihleri arasında yapıldı. Evre 1-3 meme kanseri tanısı olan ve adjuvan tedavi olarak anastrazol yada letrozol başlanması planlanan menapoza girmiş kadın hastalar değerlendirildi. Kemik mineral yoğunluğu ölçümü yapılarak, osteoporozu olmayan 50 hasta çalışmaya dahil edildi. Aromataz inhibitörü tedavisi başlandıktan 6 ay sonra tekrar kemik mineral yoğunluğu ölçümü yapıldı. Bu süre içinde 4 hastada metastaz gelişmesi, 1 hastada artralji yakınması sebebiyle ilaç tedavisi kesildiğinden 5 hasta çalışmadan çıkarıldı.Bulgular : Çalışmamızda 45 hasta tedavi öncesi ve tedavinin 6. ayında ölçülen kemik mineral yoğunlukları arasında istatiksel olarak fark olduğunu göstermeye çalıştık. Yapılan ölçümlerden yalnızca Femur Z skoru ( P = 0.52) istatiksel olarak anlamlı değildi. Diğer bütün ölçümler'in karşılaştırmalı analizinde (P < 0,01) istatiksel olarak kuvetli şekilde anlam saptandı. Bu analize göre Aİ tedavisine başlandığı ilk 6 ayda bile belirgin derece KMY kaybı görülmektedir. İlk yapılan kemik mineral yoğunluğu ölçümünde normal saptanan 19 hastanın 6.aydaki ölçümlerinde 9 tanesinde osteopeni ve osteoporoz geliştiği gözlendi (P< 0,05). Hastaların ilk yapılan ölçümünde osteopenik olan 7 hastanın, 6. aydaki ölçümlerinde osteoporoz geliştiği gözlendi.Sonuçlar: Meme kanserli kadın hastalar aynı yaş grubundaki sağlıklı kadınlara göre daha çok kemik kaybı ve kırık riski altındadırlar. Kemik kaybının ana sebeblerinden biride Aromataz inhibitörü tedavisidir. Biz bu çalışmada meme kanserli kadınlarda osteoporoza katkıda bulunan ana nedenlerinden olan Aromataz İnhibitörü tedavisinin kemik mineral yoğunluğu üzerine olan olumsuz etkilerini gösterdik. Yaptığımız çalışmada diğer çalışmalardan farklı olarak Aromataz İnhibitörü tedavisinin kemik mineral yoğunluğu üzerindeki olumsuz etkinisi'nin tedavinin ilk 6 ayında belirgin derecede olması dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the effects of aromatase inhibitors, which are used in every phase of breast cancer treatment, on bone mineral density of the early-stage patients.Material and Method: This study was carried out in the Medical Oncology Section of the Department of Internal Medicine of Kocaeli University between December 2009 and December 2010. Menopausal female patients, who were diagnosed with 1-3 stage breast cancer and planned to be begun to anastrazol or letrozole as adjuvant therapy, were examined. Through performing bone mineral density measurements, 50 patients without osteoporosis were included in the study. 6 months after the start of aromatase inhibitor therapy, bone mineral density was measured again. During this time, a total of 5 patients were removed from the study because of the development of metastasis in 4 patients and cessation of drug therapy in 1 patient due to complaints of arthralgia.Findings: In this study, we tried to show that there was statistically difference in the measured bone mineral densities of 45 patients before and 6 months after the treatment. Among all performed measurements, Femur Z score (P=0.52) was only the one which was not statistically significant. It was detected that there was statistically significance (P < 0.01) in comparative analysis of all other measurements. According to this analysis, a significant loss of BMD is seen even in the first 6 months of introduction of the treatment of AI. In the 6th month?s bone mineral density measurement of the 19 patients, who were previously detected as normal in the first measurement, development of osteopenia and osteoporosis were observed for 9 of them (P< 0,05). Besides, development of osteoporosis was observed in the 6th month?s measurement of the 7 patients who were osteopenic according to the first measurement of the patients.Results: Female patients with breast cancer are at higher risk for bone loss and fractures than healthy women in the same age group with them. One of the main causes of bone loss is aromatase inhibitor therapy. In this study, we tried to show the negative effects of aromatase inhibitor therapy, which is one of the main reasons that contribute to osteoporosis in women with breast cancer, on bone mineral density. Unlike other studies, the finding of this study that the adverse effect of aromatase inhibitor therapy on bone mineral density is significantly explicit in the first 6 months of treatment draws attention.