Fetal kafa derisi laktat seviyesinin yenidoğan sonuçlarını öngörmedeki yeri
To investigate the role of intrapartum fetal scalp lactate levels on the prediction of neonatal outcomes
  1. Tez No: 452776
  2. Yazar: PINAR ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERAY ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: İntrapartum fetal kafa derisi laktat seviyesinin yenidoğan sonuçlarını öngörmedeki yeriGereç ve yöntemler: Normal spontan vajinal doğum yaptırılmak amacıyla Kocaeli Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalına kabul edilen toplam 95 gebe çalışmaya dahil edildi. Sürekli eksternal fetal kalp hızı monitörizasyonu ile takip edilen gebelere fetal pulse oksimetre uygulandı ve fetal kafa derisi laktat değerleri ölçüldü. Güven vermeyen eksternal fetal kalp hızı saptanması durumunda fetal pulse oksimetrenin uygulama süresi uzatıldı. Pulse oksimetre sonucuna göre kafa derisi laktat seviyesine tekrar bakıldı veya hasta en uygun yöntemle doğurtuldu. Her yenidoğanın umbilikal arter kan gazı çalışıldı ve yenidoğan komplikasyonları açısından takip edildi.Bulgular: 47 (%49.5) olguda güven vermeyen eksternal fetal kalp hızı monitörizasyonu, 24 (%25) olguda %30'un altında fetal oksijen saturasyon değeri, 15 (%16) olguda 4.8 mmol/l'nin üzerinde fetal kafa derisi laktat değeri saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the role of intrapartum fetal scalp lactate levels on the prediction of neonatal outcomes.Material and Methods: A total of 95 pregnant women admitted to Kocaeli University Medical Faculty Department of Obstetrics and Gynecology for normal spontaneous vaginal delivery were recruited to the study. Fetal pulse oximetry was applied to the women who were under continuous external fetal heart beat monitorization and fetal scalp lactate values were recorded. In cases of non-reassuring fetal heart beat, duration of time interval of fetal pulse oximetry was prolonged. According to the pulse oximetry results, either scalp lactate levels were recorded again or the patient was delivered with the most appropriate route. Umbilical artery blood gas levels were analysed for every neonate and each neonate was followed for the presence of any complication.Results: Non-reassuring external fetal heart rate monitorization were found in 47 (49.5%) of the cases, 4.8 mmol/l fetal scalp lactate values were found in 15 (16%) of the cases.