Melatonin benzeri etkinliği olan tamoksifenin skolyoza etkisi: C57bl6 fare modeli
The effect of tamoxifen treatment on development and progression of scoliosis; Bipedal c57bl6 mice model
- Tez No: 452840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AYVAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Cerrahi Olarak Bipedal Hale Getirilmiş C57BL6 türü Farelerde Tamoksifen Tedavisinin Skolyoz Gelişimi ve İlerlemesi Üzerindeki Etkileri. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanlık Tezi, Ankara, 2012Melatoninin bir kalmodülin antagonisti olduğu ve bu antagonistik etkinin ortadan kalkması halinde, bipedal hale getirilmiş C57BL6 türü (genetik olarak melatonin sentezi inhibe edilmiş) farelerde skolyoz geliştiği bilinmektedir. Tamoksifen melatonin reseptörleri üzerinden melatonin benzeri etki göstermektedir. Bu çalışmanın amacı melatonin eksikliğinin skolyoz gelişimi üzerindeki etkilerinin ve tamoksifen tedavisinin skolyoz gelişimi ve ilerlemesi üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır.Çalışmamızda genetik olarak melatonin sentezi inhibe edilen C57BL6 türü 20 fare kullanılmıştır. Farelerin doğumlarından üç hafta sonra anestezi uygulanarak kuyrukları ve kolları kesilerek gruplar halinde dört kafese ayrılmış; 40 hafta boyunca gözlemlenmiştir. Onikinci haftada fareler direkt grafi ile değerlendirilmiş, farelerin %40'ında skolyoz gelişimi tespit edilmiştir. Yirminci haftada 12. haftada skolyozu olmayan dört farede skolyoz geliştiği farelerin %66'sında skolyoz olduğu tespit edilmiştir. Yirminci haftadan sonra her kafese verilecek tamoksifen dozu ( 0.5 mg/kg/gün) tespit edilen ortalama su tüketim miktarlarına göre uygun dozda ayarlanarak içme sularına katılmıştır. Kırkıncı haftada; 20. haftada skolyozu olmayan üç farede skolyoz geliştiği; %82'sinde skolyoz olduğu tespit edilmiştir.Çalışmada farelerin eğriliğinin tamoksifen verilmesine rağmen artabildiği; hatta daha önce eğriliği olmayan hayvanlarda eğriliğin oluştuğu ve hiçbir hayvanın eğrilik derecesinde gerileme olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak tamoksifenin skolyozu tedavi edici ya da ilerlemesini engelleyici herhangi bir etkinliğinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The effect of Tamoxifen Treatment on Development and Progression of Scoliosis; Bipedal C57BL6 Mice Model. Hacettepe University Faculty of Medicine, Orthopaedics and Traumatology. Ankara, 2012Melatonin is a calmodulin antagonist and melatonin definency has been shown to be an etiologic factor to develop scoliosis in bipedal C57BL6 mice model . Tamoxifen affects melatonin receptors like melatonin .The objective of this study was to analyze whether the development of scoliosis or magnitude of deformities can be decreased by tamoxifen treatment in C57BL6 bipedal mice model.Twenty two three week-old C57BL6 mice underwent amputations of forelimbs and tails and were divided into four groups. PA scoliosis X rays were obtained at 12th, 20th and 40th weeks. On the 12th week of the observation scoliosis occurred in 40% of mice . On the 20th week, it was observed that new scoliotic deformities occurred in four mice and totally 60% of mice had scoliotic deformity. After the 20th week all mice received 0.5mg/kg/day tamoxifen with daily water supply . On the 40th week, it was observed that new scoliotic deformities occurred in three mice and totally 82% of mice had scoliotic deformity. Deformities were compared for incidence of scoliosis as well as progression or regression. There was no regression of deformity and new scoliotic deformities were determined though the tamoxifen treatment.This study has demonstrated that tamoxifen is not effective in changing the natural history of scoliotic deformities in C57BL6 mice model.