Deneysel vazospazm oluşturulmuş sıçan femoral arterleri üzerinde melatonin ve nimodipinin etkisinin birlikte ve karşılaştırmalı bakılması
A comparative and combined analysis of the effects of melatonin andnimodipine on experimental vasospasm in rat femoral artery
- Tez No: 628727
- Danışmanlar: UZMAN TURGAY BİLGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Serebral vazospazm (SV), subaraknoid kanama (SAK) sonrası gelişen morbitide ve mortalitenin en önde gelen nedenidir. SV' ın etyopatogenezi multifaktoriyeldir. Laboratuvar ve klinik araştırmalara rağmen vazospazm gelişiminden sorumlu tutulan tüm spazmojen ajanların hangileri olduğu ve etki mekanizmaları hala tam olarak aydınlatılamamıştır. Nimodipin SAK sonrası vazospazm tedavisinde sınırlı etkinliği olmasına rağmen günümüzde kullanılmakta olan bir ilaçtır. Melatoninin SAK etyopatogenezinde rolü olduğu söylenen serbest radikallere karşı etkili olduğu düşünülen hatta biyokimyasal parametreler üzerinden vazospazmı azalttığı tespit edilmiş bir ajandır. Bu iki maddenin serebral vazospazmdaki etkinliğini araştıran çalışmalar olmasına rağmen etkilerini kıyaslayan ve birlikte kullanımının tedavi edici etkiniliğe olan etkisini araştıran bir çalışmaya rastlanmamıştır. Çalışmadaki amacımız,“SAK sonrası erken dönemde melatonin ve nimodipin kullanımının vazospazma etkisi var mıdır? Hangisi daha etkindir ve birlikte kullanımı etkinlğnii arttırır mı? ”sorusuna yanıt aramaktır. Çalışmamızda vazospazm modeli olarak daha önce yapılan benzer çalışmalarda da tercih edilen Okada ve arkadaşlarının ''Rat Femoral Arter Vazospazm Modeli'' kullanıldı. Ratlar önce beş gruba ayrıldı. 1.Grup; (n=8 rat) kontrol grubu, 2.Grup; (n=8 rat) vazospazm grubu, 3.Grup; (n=8 rat) vazospazm+melatonin grubu, 4.Grup; (n=8 rat) vazospazm+nimodipin grubu; 5.Grup; (n=8 rat) vazospazm+melatonin+nimodipin grubu. Damar duvarında kalınlaşma ve lümen alanında azalmanın ortalama değerleri 1. Grup ile 2. Grup istatistiksel karşılaştırılmasında, 2.
Özet (Çeviri)
Cerebral vasospasm (SV) is the leading cause of morbidity and mortality after subarachnoid hemorrhage (SAH). The etiopathogenesis of SV is multifactorial. Despite laboratory and clinical research, which spasmogen agents are responsible for the development of vasospasm and their mechanism of action are still not fully elucidated. Although nimodipine has limited effectiveness in the treatment of vasospasm after SAH, it is a drug used today. Melatonin is an agent that is thought to be effective against free radicals, which are said to play a role in SAC etiopathogenesis, and has even been found to reduce vasospasm by biochemical parameters. Although there are studies investigating the effectiveness of these two substances in cerebral vasospasm, no studies comparing their effects and investigating the effect of concomitant use on therapeutic efficacy have not been found. Our aim in the study is,“Does the use of melatonin and nimodipine have a vasospasm effect in the early period after SAK? Which is more effective and does it increase effectiveness together? ”To look for an answer to the question. In our study,“Rat Femoral Artery Vasospasm Model”was used by Okada et al.The rats were first divided into five groups. Group 1; (n = 8 rats) control group, Group 2; (n = 8 rats) vasospasm group, Group 3; (n = 8 rats) vasospasm + melatonin group, Group 4; (n = 8 rats) vasospasm + nimodipine group; Group 5; (n = 8 rats) vasospasm + melatonin + nimodipine group.