U.Ü. Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi arazisinde sulama sistem kapasitesinin belirlenmesi ve sistem planlaması üzerine bir inceleme
- Tez No: 45288
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ OSMAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi Arazisindeki kimi bükflerin m tüketimleri sulama s«p ihtiyaçları ve sulama zamanlan FAO Modiflye Penman - Monteith yöntemi ile belirlenmiştir. Buna göre şeker pancannm toplam sulama suyu gereksinimi 831.3 ram, ayçiçeğinin 657.5 mm* kışUk tajpaym 172.9 nun, yoncanın 937.5 nam olarak b^tamaı^Hr- Aynı koşuUardabubitkilerinsulamaprogramlanise, şeker pancan için sulama aralığı 11 gun ve her sulamada 83.0 mm su, ayçiçeği için sulama aralığı 10 gün ve her sulamada 82.5 mm su, kışhk buğday için sulama aralığı 13 gün ve her sulamada 86.5 mm su, yonca için sulama aralığı 16 gin ve her sulamada 82.5 mm m uygulaması biçiminde gerçekleşmektedir. Buna göre şeker pancarınm toplam sulama sayısı 10, ayçiçeğinin 8, kışlık buğdaym 2, yoncanın 10 bulunmuştur. Araştırma Merkezi arazisinde topografya, toprak, bitki, iklim, su kaynağı, ekonomi, işgücü gözönüne almarak en uygun sulama sistemi olarak basınçlı sulama ı ve buna göre sistem planlanma» yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, water copsumtion, irrigation water requirements and irrigation scheduling of some crops being grown in the Research and Application Center of ÂgricjuJöjfal 'Faculty of UIo^ University were determined by FA0 Modifled Penman* Monteith Method. As a result of this study, total irrigation water requirements of sugar beets, suiiuower, winter wheat and ah%Ma were respectively found 831.3 mm, 657.5 mm, 172.5 mm and 937.5 mm. At the same conditions, irrigation scheduling of these craps are as follows: 83 mm water for sugar beet with 1 1 days interval, 82.5 mm water for sunflower with 10 daysinterval, 86.5 mm water for winter wheat with 13 days interval, 82.5 mm water for alfalfa beet with 16 days interval. In addition to this, total irrigation number of each crops was found 10 times for sugar beet, 8 times for sunflower, 2 times for winter wheat and 10 times for alfalfa At the and of this study, pressurzed (sprinkler) system was chosen as the most suitable irrigation system with taking into consideration topographic and climatic conditions, soils, crops, water resources, economy and labour power in the Research Center. At last according to the results above mentioned that system was planned.