Çiftlik gübresi ve yeşil gübre uygulamalarının toprak agregasyonu üzerine etkileri
The effects of farm manure and green manure applications on soil agregation
- Tez No: 470808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN MÜJDECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Organik materyal uygulaması, toprak agregasyonu ve toprağın diğer fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin geliştirilmesinde kritik bir enstrümandır. Bu çalışma, Süleyman Demirel Üniversitesi Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi arazisinde organik sebze yetiştiriciliğine (2010-2013) yer verilen bir arazide yürütülmüştür. Kontrol (K), çiftlik gübresi (ÇG) (35 ton ha-1) ve yeşil gübre (YG) (adi fiğ (Vicia sativa L.) uygulamalarının 0-10 ve 10-20 cm toprak derinlikleri için agregasyon yüzdesi üzerine etkileri (2012-2013) incelenmiştir. Agregasyon yüzdesi, kuru eleme ile dört farklı boyuta (8.0-4.0, 4.0-2.0, 2.0-1.0,
Özet (Çeviri)
Organic matter amendment is key control tool for enhancing the soil aggregation and other soil chemical, physical and biological properties. This study was therefore carried out in an organic vegetable field in the experimental field of the Agricultural Research and Application Centre of Suleyman Demirel University in 2010-2013. The effects of control (C), farmyard manure (ÇG) and green manure (YG) (common vetch, Vicia sativa L) on aggregation percentage. The aggregates were separated by means of dry-sieving method into four diameters (8.0-4, 4.0-2.0, 2.0-1.0,