Uyku laboratuarına başvuran hastalarda, horlama ile kalp hızı değişkenliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Sleep laboratory in patients presenting with snoring examine the relationship between heart rate variability
  1. Tez No: 452891
  2. Yazar: SEHA AKDUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET UĞUR DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Obstrüktif uyku apne sendromu, erişkin yaştaki erkeklerin % 1?5'inde, kadınların % 1.2?2.5'inde görülen ve artmış kardiyovasküler morbidite ve mortalite ile ilişkili bir hastalıktır.Kardiyovasküler komplikasyonlardan, tekrarlayan solunum durmalarının veya azalmasınınneden olduğu intratorasik basınçtaki artış, otonom sinir sistemindeki değişiklikler ve sistemikinflamatuar yanıt sorumlu tutulmaktadır.Kalp hızı değişkenliği, otonomik sinir sistemini izleme olanağı sağlamıştır ve obstrüktif uykuapne sendromu patofizyolojisini araştıran çalışmalarda sık kullanılmaya başlanmıştır.Horlama, obstrüktif uyku apne sendromlu hastalarda en sık görülen yakınmadır. Son 10 yılakadar masum olduğu düşünülen horlamanın, yapılan epidemiyolojik çalışmalarda obstrüktifuyku apne sendromu ile benzer şekilde kardiyovasküler komplikasyonları arttırdığıgösterilmiştir.Çalışmamızda horlama ile kalp hızı değişkenliği arasındaki ilişkiyi inceleyerek,kardiyovasküler sistem üzerine etkisinin olup olmadığını göstermeyi amaçladık. Çalışmamız,Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilimdalı'nda, 01.01.2011 ile15.06.2012 tarihleri arasında, bölümümüz uyku laboratuarında incelenmiş hastalar ileyapılmıştır. Kayıtlarında horlaması olan, kardiyovasküler hastalık öyküsü ve otonom sinirsistemini etkileyen ilaç kullanımı olmayan, hafif-orta düzeyde obstrüktif uyku apne sendromlu12 hastanın polisomnografileri incelenmiştir. Her hastanın ever 2 uyku kayıtlarında, normal,apne/hipopne, horlama kayıtlarından onar adet, 10 saniyelik kayıtlardaki EKG'leriincelenmiştir. Hesaplanan RR mesafeleri ve saturasyonları kaydedilmiştir. 12 hastanın 1'ikadın, 11'i erkek, ortalama yaşları 47.5 ortalama beden kitle indeksleri 27.5 olarakhesaplanmıştır. Polisomnografilerinde, apne-hipopne indeks ortalaması 17.4/saat olaraksaptanmıştır.Kalp hızındaki değişiklik, normal ve horlama dönemleri ile karşılaştırıldığında horlamasonrası kalp hızında anlamlı değişim görülmemiştir. Apne/hipopne sonrası kalp hızındaazalma izlenmiştir.Bulgularımız horlama ile kalp hastalıkları arasındaki ilişkinin açıklanması için, otonomikdeğişiklikler dışında başka sebeplerin geçerli olduğunu düşündürmektedir.Sonuç olarak; toplumda yaygın görülen basit horlamanın, kardiyovasküler sistemüzerine olan etkilerinin daha fazla sayıda çalışma ile araştırması önerilir.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome is a prevalent disorder in 1-5% of men and 1.2-2.5% ofwomen, which has an increased morbidity and mortality related with cardiovascular disease.Increased intrathoracic pressure, autonomic changes and systemic inflammatory changesdue to repeated cessation or limitation of breathing are considered to play a role in theoccurrence of cardiovascular complications.Heart rate variability is a means to monitor the autonomic changes and is used in theinvestigation of pathophysiological changes in obstructive sleep apnea syndrome.Snoring is the most common symptom of obstructive sleep apnea syndrome. Despite thegeneral prospect about the lack of major health effect of snoring, epidemiologicalinvestigations in the last 10 years has shown that snoring like obstructive sleep apneasyndrome increases the risk of cardiovascular complications.In this study, we aimed to assess the effect of snoring on cardiovascular system byinvestigating the heart rate variability. The study enrolled patients admitted to the HacettepeUniversity Dept. of Chest Diseases tested in the sleep laboratory between the dates of01.01.2011 to 15.06.2012. Polysomnography reports of 12 patients, who denied history ofcardiovascular disease and use of drug with autonomic system effects, and were diagnosedwith mild to moderate obstructive sleep apnea syndrome were investigated. For eachparticipant, 10 second ECG recordings of 10 each normal, snoring and apnea/hypopneaevents all in stage N2 sleep were analyzed. Beat to beat (R-R) distance, heart rate andoxygen saturations were recorded. Of the patients 11 were men, 1 was women, mean agewas 47.5, mean apnea-hypopnea index was 17.4/h.Heart rate change was not observed after snoring. Heart rate was decreased afterapnea/hypopnea.Our findings suggested that the association between snoring and cardiovascular diseasescould be due to mechanisms other than heart rate variability.In conclusion, further investigations are required to investigate the effect of snoring oncardiovascular system.