Spor yönetiminde cam tavan sendromu ve kariyer gelişimi
Glass ceiling syndrome and career development in sport management
  1. Tez No: 452909
  2. Yazar: ÖMÜR SERTKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ONAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmanın amacı, spor yönetiminde kadınların üst yönetsel pozisyonlara yükselmelerine engel olan cam tavan bileşenlerinin neler olduğunu tespit ederek cam tavanı aşma stratejilerini ortaya koymaktır.Araştırmanın birinci bölümünde kadın yöneticilerin kariyer gelişimlerindeki engelleri belirlemek üzere spor örgütlerinde çalışan 557 (n=244 kadın, 313 erkek) kişiye Karaca (1995) tarafından geliştirilen ?Kadın Yöneticilerde Kariyer Engelleri Anketi? (KYKE) uygulanmmıştır. Örneklem grubundaki kişilerin demografik özellikleri ile kadın yöneticilere yönelik tutumları arasında bir farklılık olup olmadığını tespit etmek amacıyla hipotezler geliştirilmiştir. Buna göre; cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu ve mesleki deneyim yılları arasında farklılık olduğu bulunmuştur.Araştırmanın ikinci bölümünde; spor örgütlerinde üst kademe yönetici olmayı başarmış kadınların kariyer gelişimleri incelenerek, cam tavan engellerinin neler olduğu ve bu engelleri aşma stratejileri ortaya koyulmuştur. Nitel araştırma yöntemlerinden görüşme tekniği kullanılarak altı kadın spor yöneticisi ile yapılan görüşmeler, Nvivo 8 programında analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre spor örgütlerinde ?Cam Tavan Engelleri? üç boyut altında toplanmıştır. Bunlar; Bireysel Engeller (Kişilik özellikleri, Çoklu roller, Tercih ve algılar), Örgütsel Engeller (Örgüt yapısı ve kültür, İletişim ağlarına girememe, Mentor eksikliği, Mobbing, Erkek-Kadın bakış açısı) ve Toplumsal Engellerdir (Kadın-Erkek Meslek Ayrımının Yapılması, Stereotipler, Ülke koşulları ve Eğitim Olanakları, Kültür). Araştırmaya katılan kadın yöneticilerin ?Cam Tavanı Aşma Stratejileri? ise oniki başlık altında toplanmıştır. Bu stratejiler; Belirli kişilik özelliklerine sahip olma, Sosyal ilişki geliştirme, Hedef belirleme ve yaşam planı yapma, Eğitim alma, Yüksek performans gösterme, Yakın çevrenin bilinçlendirilmesi, Mentor desteği alma, Farklı kültürleri tanıma, Toplumsal duyarlılığa sahip olma, Risk alma ve Şans Faktörüdür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the glass ceiling barriers for women wishing to promote in higher management positions in sport management and put forth strategies to overcome the glass ceiling effect.In the first part of the research ?Women Managers Career Barriers Survey? developed by Karaca (1995) was applied to 557 (n=244 women, 313 men) people working in sport organizations. In order to determine whether there is a difference between the demographic characteristics and the attitudes towards women managers, hypotheses were developed. According to the results, differences were found between; gender, age, marital status, educational status and years of proffesional experience.In the second part of the research, career developments of women sport managers were examined to find out barriers they faced and the strategies they use to cope with. In this phase interview technique of qualitative research method was used and findings were analyzed using NVivo-8 qualitative analyze program. According to the interview results ?Glass Ceiling Barriers? were grouped under three dimensions. These are: Individual Barriers (Charachteristics, Multiple Roles, Preferences and Perceptions), Organizational Barriers (Organizational Structure and Culture, Informal Networks, Lack of Mentoring, Mobbing, Male-Female Perspective) and Social Barriers (Differentiated Male-Female Proffessions, Stereotypes, Country Conditions, Educational Opportunities, Culture).According to the women sport managers ?The Strategies to Overcome the Glass Ceiling? are gathered under twelve titles. These titles are; specific personality traits, social networking, settin goals and planning life, education, displaying high performance, raising consciousness of people, support of mentor, knowing different cultures, social sensitivity, taking risks and luck.