Genç futbolcularda denge antrenmanlarının çabukluk ve güç performansına etkileri
The effects of balance training on agility and powewr performance in young football players
  1. Tez No: 452908
  2. Yazar: ÖZKAN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. NİYAZİ ENİSELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Futbol oyununda yön değiştirmeli koşular ve dikey sıçrama performansı belirlemede önemli parametrelerdir. Yön değiştirmeli koşular sırasında vücudun dengesini düzenlemek ve dengeyi sürdürebilmek önemlidir. Buradan yola çıkarak bu çalışmanın amacı; denge antrenmanlarının çabukluk ve dikey sıçrama performansına olan etkilerini araştırmaktı.Bu çalışmaya, U16 TFF Coca Cola Akademi Liginde ve İzmir 1. Amatör U-15 Liginde oynayan toplam 32 genç futbolcu katılmıştır. Bu çalışmada, haftada 3 gün, 6 hafta boyunca denge antrenmanları uygulanmıştır. Bu antrenmanların genç futbolcular üzerinde meydana getirdiği çabukluk ve dikey sıçrama performansı değişikliklerini saptamak için laboratuvar ve saha ortamnında çeşitli ölçümler ve testler uygulanmıştır. Laboratuvarda yapılan dinamik denge testleri ile genç futbolcuların dinamik denge becerileri saptanmıştır. Saha ortamında yapılan çabukluk ve dikey sıçrama testleri ile de çabukluk ve dikey sıçrama becerileri saptanmıştır. 6 haftalık sonrasında yapılan testler sonucunda istatistiksel analizler yapılmıştır.Bu çalışmada 6 haftalık denge antrenmanlarının denge performansını geliştirmekle birlikte çabukluk ve dikey sıçrama (güç) performansını istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde geliştirdiği bulunmuştur. Yapılan denge antrenamnalarının sol ayak dikey performansının ilk ve son test verilerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturmasada gelişim yüzdesi bakımında anlamlı bir fark oluşturmuştur.Bu araştırmanın sonuncunda denge antrenmanlarının denge performansı geliştirebileceği gibi, bunun yanında çabukluk ve güç performansının da geliştirilebileceğianlaşılmaktadır. Bu sayede futbol antrenörlerinin genç futbolcularda çabukluk ve güç gelişimini denge antrenmanları ile desteklemeleri tavsiye edilmektedir.Anahtar KelimelerÇabukluk, Denge antrenmanı, Proprioreseptif, Futbol, Performans, Güç
Özet (Çeviri)
Change of direction speed and vertical jumping are crucial parameters to determine the performance in the game of football. It is significant to balance the body and keep this balance during change of direction running. Seeing this, the aim of this study is to search for the effects of balance training on the performance of agility and vertical jumping.36 young footballers who play in U16 TFF Coca Cola Academy and Izmir 1st Amateur U-15 Leagues have participated in this study. Balance training has been practiced in this study three days a week for six weeks. In order to determine the performance alteration of agility and vertical jumping caused by the effect of this training on young footballers varied measurements and tests have been carried out in both laboratory and field environment. With the dynamic balance tests carried out in laboratory, dynamic balance abilities of the young athletes have been determined. As for the agility and vertical jumping tests carried out in field environment, agility and vertical jumping abilities have been determined. In consequence of these tests lasting six weeks, statistical analyses have been carried out.It has been found in this study that balance training lasting six weeks not only improves balance performance but also promotes the performance of agility and vertical jumping (power).In the consequence of this study, it has been understood that balance training not only improves balance performance but also promotes the performance of agility and strength. For this reason, it has been suggested that football trainers reinforce agility and the progress of strength with balance training.KEYWORDSAgility, Balance, Proprioreceptive, Football, Training, Power, Performance