Nöromusküler hastalık nedeniyle yeti yitimine uğramış çocukların annelerinde psikopatolojinin değerlendirilmesi
Evaluation of psychopathology in mothers of children with disability due to neuromuscular disease
- Tez No: 452958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM YALUG
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kronik hastalıklarda sağ kalım sürelerinin ve evde bakılan kronik hastalığı olan çocukların sayısının artması evde çocuğa bakmakla yükümlü olan ebeveynlerin yükünün çoğalmasına neden olmuştur. Bu durum bakım vermekle yükümlü olan annelerde önemli ruhsal sıkıntılara yol açmakta, annedeki ruhsal sıkıntılar ise hasta çocuğun gelişimini, ruh sağlığını, yaşam kalitesini ve hastalığının gidişini olumsuz etkileyebilmektedir. Nöromusküler hastalıklar hem kronik hem de terminal bir hastalık olma özelliği taşıyan, yeti yitimiyle seyreden bu anlamda travmatik nitelik taşıyan bir kronik hastalık grubudur. Nöromusküler hastalığı olan çocukların bakım veren anneleri ile yürütülen çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı yeti yitimine yol açan nöromusküler hastalığı olan çocukların annelerinde psikiyatrik patoloji profilini yapılandırılmış klinik görüşme ile ortaya koymak ve bu profil ile ilişkilendirilebilecek etmenleri açığa çıkartmak idi.Bu amaçla Haziran 2011-2012 arasında pediyatrik nöroloji polikliniğine başvuran ve/veya söz konusu birimin veri bankasında iletişim bilgileri olan ebeveynlerden çalışmaya katılma kriterlerine uygun olan ve çalışmaya katılım için bilgilendirilmiş onam alınan 20 anne altı ölçek ile değerlendirildi: sosyodemografik form, travmatik olay listesi, DSM-IV için Yapılandırılmış Klinik Görüşmenin Travma Sonrası Stres Modülü, Kısa Uluslararası Nöropsikiyatrik Görüşme, Klinisyen Değerlendirmesi (uyarlama 5.0) (K.U.N.G.), Genel Sağlık Anketi-12 ve yeti yitimi değerlendirme formu. Bütün görüşmeler bir psikiyatri asistanı tarafından gerçekleştirildi. İstatistiksel açıdan verilerin değerlendirilmesinde bilgisayar ortamında IBM Statistics 20.0 istatistik paket programı kullanıldı. İstatistiksel değerlendirilmelerde değişkenler arasında ilişkileri değerlendirmek için ki-kare testi ve iki gruba ait normal dağılmayan sürekli değişkenlerin ortalamaları arasındaki farkı değerlendirmek için Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi, iki sürekli değişkenin arasındaki ilişki için Spearman Korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In chronic diseases the survival times and the number of the children being taken care of at home have increased thus increasing the burden of the caregiver mother. This has led to severe mental health problems in the mother with the consequent effects on the development, mental health, life quality and disease course of the child. Neuromuscular disorders are unique in the sense that they are both chronic and terminal in nature which cause disability and thus can be called as psychologically traumatic chronic disorders. The number of studies addressing the caregiver mothers of children with neuromuscular disorders are scarce. The aim of this study was to describe the psychopathological profile of the caregiver mothers of children with neuromuscular disorders through the use of structured clinical interviews and scales and to point out to the factors associated with the profile.We have recruited 20 mothers from the data bank of the pediatric neurological unit and/or among the mothers of the patients coming to the out patient clinique after taking their written consent and have evaluated them with the following tools: Traumatic event checklist, Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis I post traumatic stress disorder module, M.I.N.I. ınternational structured neuropsychiatric interview, general health questionnaire-12, disability evaluation form and a sociodemographic form. All interviews were conducted by a psychiatry resident. For sattistical analysis IBM Statistics 20.0 package was used. Ki-Square was used to analyze the relationships between categories, and for non normal distribution Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis tests were used accordingly. To test the relationship between two continuous variables Spearman correlation analysis was used.