Türk Toplumunda koproporfirinojen oksidaz-4 polimorfizm sıklığı ve bunun civa toksisitesi ile ilişkisinin araştırılması
The association between polymorphism of coproporphyrinogen oxidase-4 and dental mercury exposure in Turkish Population sample
  1. Tez No: 452981
  2. Yazar: SAAD AL-FAWAEIR
  3. Danışmanlar: PROF. İSMAİL KURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Civa (Hg), elementel (Hgo), inorganic (Hg2+), veya organik (örneğin, CH3Hg+) formları olan doğadaki en toksik maddelerden birisidir. Her hangi bir formuna uzun süreli maruziyet, insanlar için yüksek toksisite riski oluşturmaktadır. Dental amalgam % 50?si elementel civadan oluşan ve 170 yıldan fazla süredir diş tedavisinde kullanılan bir alaşımdır. Amalgamın yan etkileri halen günümüzde tartışılan bir konudur ve birçok Avrupa ülkesinde civa kullanımı yasaklanmış veya kısıtlanmış durumdadır. Yapılan araştırmalar, nisbeten yüksek doz civaya maruz kalan hayvan ve insanlarda idrar porfirin konsantrasyonlarının arttığını göstermiştir. Son yıllarda düşük doz civaya uzun süreli maruziyetin de idrar porfirin atım profilinde karekteristik değişikliklere yol açtığı belirlenmiştir. Ancak, bazı hastalarda idrar porfirin atımında maruz kalınan civa miktarına oranla çok daha fazla artış olduğu gözlenmiştir. Bu çalışmada, civanın vücutta hedef enzimlerinden biri koproporfirinojen oksidaz (CPOX) enzimini kodlayan genin 4. ekzonundaki polimorfizm (CPOX4) sıklığı (Real Time PCR metodu ile) Türk toplumunda saptanmış ve CPOX-4 polimorfizminin civa toksisitesine etkisi, amalgam dolgulu hastalarda idrar, saç civa (ICP-MS metodu ile) ve idrar porfirin konsantrasyonları (HPLC metodu ile) ölçülerek araştırılmıştır. Sonuçlar ortalama ± standart sapma olarak ifade edilmiştir. Saç total civa konsantrasyonu, amalgam dolgusu olan hasta grubunda, amalgam dolgusu olmayan kişilerden oluşan kontrol gruba göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (0.78±0.15 karşı 0.48±0.24 µg/gr saç) (p0.5) saptandı. Hasta grubunda idrar civa (µg/g kreatinin) ve saç civa (µg/g) ile idrar total porfirin (nmol/mmol kreatinin) konsantrasyonları arasında zayıf bir ilişki (r20.05). Bu sonuç, CPOX4 geni içinde C alleli taşıyan bireylerin böbrek dokusu hem biyosentezlerinin civadan daha fazla etkilendiğini nisbeten idrar porfirin artışları ortaya koymuştur. Bu calişmada Echeverria ve ark (2006) ile uyumlu olarak CPOX4 genotipi ile idrar civa atımı arasında ilişki saptanmamıştır. Bu calişmada civaya maruziyeti gösteren tipik porfirinlerden (pentakarboksi porfirin, koproporifin ve ketoizokoproporfirin) koproporfirin ve pentakarboksiporfirin konsantrasyonlarını ölçtümüstür. Ancak CPOX4 genotipi ile (pentakarboksiporfirin+koproporfirin) seviyeleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Bu çalışmada saptayabildiğimiz kadarı ile ilk kez Türk toplumunda amalgam dolguların vücuttaki civa yüküne katkıda bulunduğu idrar ve saç civa düzeylerindeki artış gösterilerek ortaya konmuştur. Çalışma sonuçları, önceki araştırıcıların bulguları ile uyumlu olarak idrarla atılan civa miktarının amalgam dolgu sayı ve süresi ile arttığı açık bir şekilde göstermiştir. Hastanın yarıya yakınında idrar civa düzeyleri, beklenmeyen etkilerin görülebileceği 5 µg/g kreatinin seviyesinin üstünde saptanmıştır. Sonuç olarak bu çalışma, amalgam dolguların, idrar civa ve porfirin atımında artışa yol açtığı, non invazif olarak alınan idrar örneklerinde yapılacak civa ve porfirin fraksiyon ölçüm sonuçlarının kreatinin düzeltmesi yapıldıktan sonra, amalgam dolgulardan daha çok etkilenen bireylerin belirlenmesinde kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Mercury (Hg) in its elemental (Hgo), inorganic (Hg2+), or organic (e.g. methyl-mercury CH3Hg+) forms is one of the most predominant toxicants in the natural environment. Prolonged exposure to Hg in any form poses a high risk of toxicity to human. Dental amalgam filling contains 50% Hg in its gradients and has been accepted as a part of dental treatment for more than 170 years ago. The side effects of dental amalgam are still controversial subject and in many European countries it was prohibited or restricted. In previous studies, a number of investigations reported elevated urinary porphyrin concentrations in both animals and human with relatively high levels of mercury exposure. Most recently, the observation that prolonged exposure to low levels of mercury elicits specific changes in urinary porphyrins excretion profile in human subjects was reported. However, it has been observed that there is a significant increasing in urinary porphyrin in some subjects those have dental mercury exposure through amalgam fillings. In the present study, we aimed to detect polymorphism frequency of Coproporphyrin oxidase-4 gene coding in fourth exon (by Real Time PCR) as one of the target enzymes of body mercury and the effects of CPOX-4 polymorphism on the parameters of mercury toxicity by measuring the urinary mercury, hair mercury (by ICP-MS) and urinary porphyrin concentration (by HPLC) in Turkish population. Data were expressed as mean ± Standard Deviation. The total Hg concentration in hair was statistically significant higher in patients group in comparison with healthy group (0.78 ± 0.15 vs. 0.48 ± 0.24 µg/g hair) (p0.5). In patients group the concentration of urinary mercury (µg/g creatinine) and hair mercury (µg/g hair) have a weak correlation (r2 0.05). The slightly increasing of urinary porphyrins showed that the hem biosynthesis in the renal tissues of individuals with the C allele of the gene CPOX4 is more affected by the mercury. We did not find any relationship between genotype of CPOX and urinary mercury. Our findings were in accordance with that of Echeverria et al (2006). From the mercury specific porphyrins (pentacarboxylporphyrin, koproporifin and ketoisokoproporfirin) coproporphyrin and pentakarboxyliporphyrin concentrations were measured in our study. However, no significant correlation was found between CPOX4 genotype and (pentacarboxylporphyrin + coproporphyrin) concentrations. This study is the first study in Turkey indicates that the amalgam fillings contribute the body mercury burden by showing an increase in urinary mercury and hair mercury levels. Results of the study in accordance with the findings of previous studies clearly demonstrated that the excretion of urinary mercury directly proportional to the number of amalgam fillings and duration of presence amalgam. Urinary mercury levels of almost half of the patients group were higher than 5µg /g createnine, above these this concentration adverse effects can be seen. In conclusion, this study show that amalgam fillings increase levels of urinary mercury and porphyrin fractions, the result of mercury and porphyrins fractions in urine which can by obtained as non-invasive way after adjusting to creatinine levels can be use to indentify the individual who has more affected by amalgam fillings