Abdominal aort anevrizması hastalarında açık cerrahi ve endovasküler tedavi sonrası böbrek fonksiyonlarında meydana gelen farkların karşılaştırılması
Open surgical and endovascular treatment of abdominal aortic aneurysm in patients with renal function in post comparison of differences in
- Tez No: 452982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİP KANKO
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Cardiology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: AAA hastalarında; açık cerrahi girişim ve endovasküler girişim (EVAR) sonrasında böbrek fonksiyonlarında meydana gelecek farklılıkların karşılaştırılması amaçlanmıştır.Gereç ? Yöntem: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi kliniğine 2008 ? 2012 yılları arasında başvurup AAA tanısı almış hastaların dosyaları retrospektif olarak tarandı. 15 açık cerrahi uygulanan hasta ve 15 EVAR uygulanan hasta değerlendirmeye katıldı. Hastaların pre op kreatinin ve kreatinin klirens değerleri ile post op 7. gün kreatinin ve kreatinin klirens değerleri tespit edilerek istatistiksel analizler yapıldı.Bulgular: Açık cerrahi uygulanan gruptaki hastaların pre op ve post op kreatinin ve kreatinin klirens değerleri analiz edildiğinde aralarında anlamlı fark bulunamamıştır. (sırasıyla p= 0,26 ve p= 0,3) EVAR uygulanan gruptaki hastaların pre op ve post op kreatinin değerleri arasında anlamlı fark bulunamamıştır. (p= 0,68) EVAR uygulanan gruptaki hastaların pre op ve post op kreatinin klirens değerleri analiz edildiğinde post op dönemdeki azalma anlamlı kabul edilmiştir. (p < 0,05; p= 0,012) Açık cerrahi ve EVAR yapılan gruplarda post op kreatinin ve kreatinin klirens değerleri karşılaştırmalı olarak analiz edildiğinde ise her iki parametrede de istatistiki anlamlı değişim bulunamamıştır. (post op 7. gün kreatinin değerleri için p= 0,262; post op 7. Gün kreatinin klirens değerleri için p= 0,317)Sonuç: AAA mortalite ve morbiditesinde dikkat etmemiz gereken en önemli faktörlerden biri böbrek fonksiyonlarıdır. Altın standart tedavi olan açık cerrahi girişimlere son yıllarda ciddi bir alternatif olan EVAR'ın kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Pre op ve post op böbrek fonksiyon değerlerinin karşılaştırmalı analizinin mortalite ve morbidite değerlendirmeleri açısından çok faydalı olacağı ortadadır. Çalışmamızda böbrek fonksiyon değerlerinin post op değerlendirilmesi neticesi her iki yöntem arasında anlamlı bir fark saptanamamıştır. EVAR kullanımının yaygınlaşması ve kullanıma dair orta ve uzun vade sonuçların ortaya konması ile tedavi prensiplerinin daha net olarak şekilleneceği görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare postoperative differences on renal functions following open surgical treatment and endovascular treatement (EVAR).Materials and methods: The records of the patients referred to Kocaeli Universty Medical Faculty Cardiovascular Surgery Clinic between 2008-2012 and diagnosed with AAA are analysed retrospectively. 15 patients treated with open surgical approach and 15 patients treated with EVAR are reviwed. The preoperative and postoperative creatinin clearence levels and creatinin clearence levels on postoperative 7. day are analysed statistically.Findings: There was no significant differance between the preoperative and postoperative creatinin and creatinin clearence levels in the open surgery group (p=0,26 and p=0.3 respectively). There was no significant differance between the preoperative and postoperative creatinin levels in the EVAR group (p=0,68).There was statistically significant decrease in the postoperative creatinin clearence levels compared to the preoperative results in the EVAR group (p < 0,05; p= 0,012). There was no statistically significant difference between the creatinin and creatinin clearence levels between the open surgery group and EVAR group on postoperatve 7.day (p=0,262 fo postop creatinin , p=0,317 for postop creatinin clearence).Result: Renal functions are one of the important factors affecting mortality and morbidity in abdominal aorta aneurysms. Although open surgical approach is the gold standart the use of EVAR is increased day by day. It is clear that the analysis of preoperative and postoperative renal functions can be usefull in estimation of mortality and morbidity.In our study we found no significant differance between two treatement methods. We think that with the increasing use of EVAR and with the mid - long term results the treatement principes will take shape clearer.