Nakşî-i Eyyûbî [Ö. 1764] hayatı, sanatı ve divanı (İnceleme-transkripsiyonlu metin, nesre çeviri)
Nakşî-i Eyyûbî [Died 1764] his life, art and divan (Examination-transcribed text, translation to prose)
- Tez No: 453067
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜZEYİR ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 916
Özet
Bu çalışma, Nakşî-i Eyyûbî'nin (ö. 1764) hayatı, edebî kişiliği ve divanını konu edinmektedir. Çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tarihî kaynaklara ve şairin kendi ağzından verdiği bilgilere göre Nakşî'nin hayatı tespit edilmeye çalışılmış; şairin divanı şekil, muhteva, dil ve üslup yönünden incelenmiş; daha sonra şairin sanat anlayışına dair düşüncelerine yer verilmiştir. Son olarak şairin şiirlerinden hareketle edebî yönü değerlendirilmiştir. İkinci bölümde ise transkripsiyonlu divan metni ve divan metninin bügünkü Türkçeye göre nesre çevirisi bulunmaktır. Sonuç bölümünde Nakşî'nin hayatı, divanı ve edebî kişiliği hakkında elde edilen bilgiler kısaca sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
This work is about Nakşî-i Eyyûbî (died 1764) an Ottoman poet; his life, divan and literary personality. This work has two main parts. The first part, includes study on Nakşî's life and literary personality. İn this part which is about Nakşî's life and literary personality was made use of Nakşî's explaining about his poems and other historic sources. İn the second part, has includes Nakşî's divan with transcription from Arabic letter to modern Turkish alfabet and translation from Ottoman Turkish to modern Turkish language. After the text, a short evaluation is given about Nakşî's life, divan, literary personality and benefits of work.