Vulnus ve ideal: Kırılganlık üzerine bir alan araştırması
Vulnus and ideal: A field research on vulnerability
- Tez No: 453147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT TÜMAY ARSLAN YEGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, İletişim Bilimleri, Philosophy, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu çalışmada kırılganlık ve idealleştirme arasındaki gerilimli ilişki ele alınmıştır. Çalışmada Türkiye (Ankara) ve İtalya (Roma) sahalarından toplanan otobiyografik anlatılar, ağırlıklı olarak psikanalitik bir kuramsal çerçeveden hareketle deneysel bir metodoloji benimsenerek değerlendirilmiştir. Alandan elde edilen otobiyografik anlatılarla birlikte katılımcılardan, anlatılarıyla ilişkilendirdikleri görsel metni de araştırmaya taşımaları istenmiştir. Böylelikle, metodolojik bir veri çeşitliliği elde edilmiş, bu veriler ışığında kırılganlık ile idealleştirme arasındaki ilişkiselliği kuran bakış-ses birliği tartışmaya açılmıştır. Roma'daki alan araştırması 1 yıllık süre içinde (01.09.2013-31.08.2014), TÜBİTAK'tan alınan 2214/A araştırma desteği ile, tezin yabancı danışmanı Prof. Dr. Lucio Saviani'nin danışmanlığında yürütülmüştür. Yerli alan olarak araştırmacının araştırma süresince gerekli teknik ve lojistik imkânlara en kolay erişiminin olduğu Ankara kenti seçilmiştir. Her iki sahada da örneklemeye dahil edilen katılımcılar herhangi bir fark grubuna ait olmayan, alanda hegemonik özne olduğu varsayılan katılımcılardan oluşturulmuştur. İtalya'da, 14 erkek, 14 kadın toplam 28 katılımcıyla, Türkiye'de ise 16 erkek, 16 kadın toplam 32 katılımcıyla görüşme yapılmış, bu Katılımcıların kırılganlık üzerine yazdıkları otobiyografik anlatılardan oluşturulan bir seçki araştırmanın ikinci bölümünde, ilgili kuramsal referanslarla tartışılmıştır. İki ayrı kültürel sahada araştırma yapılmış olmasına rağmen, katılımcıların neredeyse tek sesli bir biçimde benzer anlatıları aktarmaları, kırılganlık ve idealleştirmenin işleyişiyle ilgili psişik bir yapıyı görünür kılmış ve bu psişik yapı bu çalışmada çeşitli yönleriyle tartışmaya açılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the tense relationality of vulnerability and idealization in the context of autobiographical narratives. Thorughout the research the autobiographical narratives gathered from the research fields, Turkey (Ankara) and Italy (Rome), are analyzed in accordance with predominantly psychoanalitical theoretical framework embracing an experimental methodological perspective. Besides the narratives, the participants of research were asked to provide a visual material which is connected to their narratives as well. Therefore, metodologically enriching data have been obtained that enables the researcher to bring forward the subtle gaze and voice connections in which the“vulnerable”and“ideal”are constructed. In Rome, the field research has been conducted for one year (01.09.2013-31.08.2014), with the scholarship awarded by TUBITAK 2214/A under supervision of Prof. Dr. Lucio Saviani. As the local research field Ankara has been chosen where the researcher has easier access to technical and logistic resources. In Italian field, the narratives of 28 participants (14 males and 14 females) have been gathered, whereas in Turkey the narratives of a total of 32 participants (16 male, 16 female) have been obtained. Selected narratives have been discussed in Section 2 in terms of the theoretical framework that is presented in Section1. Despite the fact that the research has been carried out in two different cultural field, the monodic contents of narratives reveal the pyschic structure of vulnerability and idealization.