Kişisel verilerin ceza hukuku kapsamında korunması
Protection of personal data under criminal law
- Tez No: 453146
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 570
Özet
gi, modern yaşamın en önemli değerlerinden birisidir. Hergün, devlet kurumları ve özel kuruluşlar, bireyler hakkında önemli miktarda veriyi toplamakta, saklamakta, işlemekte ve nakletmektedirler. Bunun yanında, teknoloji görülmemiş şekilde kişilerin bilgiyi paylaşması ve dünya çapında yaymasına izin verecek şekilde gelişmiştir. Bütün bunlar, kişilerin hassas bilgilerinin kontrolünü kaybederek, kendilerine karşı kullanılması gibi birçok tehlikeli durumun oluşmasına sebep olmaktadır. Kişisel verilerin korunması, bireylerin verilerinin başka kişi veya kuruluşlar tarafından yetkisiz kullanımına karşı sahip oldukları bir haktır. Birçok ulusal ve uluslararası düzenleme ve belgede, kişisel veri kavramı, belirlenen veya belirlenebilir kişiye ait veri olarak tanımlanmıştır. Ülkemizde kişisel verilerin korunması hakkı, Anayasa'nın 20. maddesi kapsamında düzenlenmiş ve anayasal bir güvenceye kavuşturulmuştur. Bu hakkın ihlali durumunda faillerin cezalandırılabilmesi maksadıyla 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda kişisel verilerin korunması konusunda suç ve cezalar düzenlenmiştir. Türk Ceza Kanunu'ndaki düzenlemeler; 135. maddedeki kişisel verilerin kaydedilmesi suçu, 136. maddedeki verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme suçu ve 138. maddedeki verileri yok etmeme suçudur. Türk Ceza Kanunu bu suçlar için hapis cezaları öngörmüştür. Tezde, uluslararası ve ulusal belgelerdeki kişisel verilerin korunması düzenlemeleri incelenmiş; Türk Ceza Kanunu'ndaki yaptırımlar analiz edilerek, tavsiyeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Information is one of the most valuable assets of modern life. Everyday, govermental and nongovermental organizations collect, hold, process and transfer large quantities of information about indiviuals. Also, technology allows individuals to share information and make it publicly and globally on an unprecedented scale. These situations pose many challenges and threats over individuals such as losing control over their potentially sensitive information which might be used against them. Data protection is a right that people have against possible unauthorized use of their personal information by other people or organizations. In many international and national legislations and documents, the concept of“personal data”has been defined as, any information relating to an identified or identifiable individual. In Turkey, personal data protection right is regulated and protected constitutionally by the Article 20 of the Constitution. In case of violation of this right in order to punish the perpetrators, offences and penalties were brought up in the Turkish Penal Code no:5237, to reduce these negative effects. Sanctions under the Turkish Penal Code include: article 135, for unlawful recording personal data; article 136 for unlawfully delivering, disseminating or obtaining personal data, and article 138 for failure to destroy the personal data despite expiry of legally prescribed period. The Penal Code introduces jail sentences for actions defined in these articles. In the thesis, regulations about personal data protection in international and national legislations are examined; sanctions under Turkish penal law are analyzed and suggestions are made to improve.