Kombinasyon ıslahında geliştirilen ekmeklik buğday hatlarının bazı kalite özellikleri bakımından performansları
- Tez No: 45333
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİS RUHİ EKİNGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
-i- ÖZET Bu araştırmada, F6 generasyonunda ki 10 ekmeklik buğday hattı, ata çeşitleri ve bir standart çeşit bazı kalite özellikleri bakımından incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre bitki hatlarının bir bölümü atalarını geçmiş, bir bölümü de atalarla aynı düzeyde kalmıştır. Hektolitre ağırlığında 6 bitki hattı kontrol çeşit oları Göneni1; en yüksek değere sahip olan Kate-AI ata çeşitini ise 3 hat geçebilmiştir.En yüksek hektolitre ağırlığı değeri Arpatan-9 ile BEİ. 2024 ' ün melezi olan 8 numaralı bitki hattında, saptanmıştır. Protein oranında Gönen çeşitini 9 hat; atalardan yine en yüksek değere sahip olan Kate-AI ' i 2 hat geçebilmiştir. En yüksek protein oranı değeri Arpatan-9 ile BEİ. 2024 kombinasyonundan elde edilen 10 numaralı bitki hattında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-ıı- ABSTRACT PERFORMANCES OF SOME QUALITY TRAITS OF SOME SOFT WHEAT STRAINS IMPROVED IN COMBINATION BREEDING In this study, some Quality traits of 10 soft wheat strains, their parental varieties and one standart variety were examined in F6 generation. According to the findings, some of the strains produced the same yield as their parents and some outyielded parental yields. Six of the strains exceeded control variety (Gönen), and three of them yielded more than the highest yielding parent variety Kate-AI in respect of hectoliter weight. The highest hectoliter weight were determined in plants strain numbered 8, a cross-bred of Arpatan-9 and BEİ.2024. In protein content, nine strains were higher than standart variety (Gönen), and two strains than. Kate-AI which was superior to its parents. The highest protein content was obtained from plant strain numbered 10, a hybred of Arpatan-9 and BE1.2024.