Ton balık konservelerinin kimyasal özelliklerinin belirlenmesi ve Ts 355'e uygunluğunun araştırılması
  1. Tez No: 45332
  2. Yazar: KAYHAN YILSAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
-1- ÖZET Bu araştırmada marketler deki farklı firmalara ait ton balık konservelerinin Türk Standartlarına (TS 355) uygun olup olmadığının saptanması amaçlandı. Bu ürünlerde fiziksel, kimyasal ve istatistiksel analizler yapılarak kalite kriterleri belirlendi. Ton konservesi örnekleri fiziksel analiz olarak; brüt ağırlık, net ağırlık, süzme ağırlığı, tepe boşluğu ve pH; kimyasal analiz olarak; rutubet, kül, protein, tuz ve yağ incelenerek istatistiksel analizlerle değerlendirildi. Ton konservesi örneklerinde fiziksel analizler sonucunda ortalama brüt ağırlık 208,36 g, net ağırlık 162,93 g, süzme ağırlığı % 75,48, tepe boşluğu 2,30 mm ve pH 5,70; kimyasal analizler sonucunda rutubet % 61,82, kül % 2,07, protein % 19,60, tuz % 1,92 ve yağ % 15,44 oranlarında bulundu. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, ton balık konservelerinin Türk Standartlarına (TS 355) uygun olduğu görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Ton balık konservesi.
Özet (Çeviri)
-11- ABSTRACT. RESEARCHES ON CHEMICAL PROPERTIES AND SUITABILITY TO TS 355 of TUNA FISH CANS In this research it has been aimed that if the tuna fish cans which belong to the different brands in the market suitable or not according to with the standarts (TS 355). In these products, the quality criteria were determined after physical, chemical and statistical analysis. Canned tuna fish samples as physical, gross weight, net weight, drained weight, head space and pH, as chemical, moisture, ash, protein, salt and rates of fat were examined and the statistical analysis of the samples were determined. In the samples of canned tuna fish as a result of physical analysis, approximately gross weight 208,36 g, net weight 162,93 g, drained weight % 75,48, head space 2,30 mm and pH 5, 70; as a result of chemical analysis, moisture % 6 J, 82, ash % 2,07, protein % 19,60, salt % 1,92 and fat rates in % 15,44 were found. According to this research results, it has been found that the tuna fish cans which have been analized are suitable with the standarts (TS 355). KEY WORDS: Tuna fish can.