Metamalzeme sinyal emici tabanlı mikrodalga sensörler
Metamateri̇al signal absorber based on mi̇crowave sensor
  1. Tez No: 453392
  2. Yazar: ELİF EDA DALKILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezde, metamalzemelerin elektromanyetik dalgalara karsı gösterdiği tepkilerden yararlanılarak basınca duyarlı çok amaçlı metamateryal sensör tasarlanması amaçlanmıştır. Tasarlanan bu yapıların uygulanabilirliliğinin gösterilmesi için rezonans frekansında basınç, sıcaklık, nem ya da yoğunluk değişiminin dielektrik katsayı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Dielektrik katsayısında ki değişimden kaynaklanan lineer bir kayma meydana gelmiştir. Bu lineer kaymayı gözlemlemek için x bandında çalışan iki farklı yapı tasarlanmıştır. Önerilen bu çalışmalar, hem sinyal emici hem de sensör olarak kullanıma açık olduğundan, radara yakalanmayacak özelliklere sahip sensör çalışmalarının oluşturulmasına öncülük etmektedir. Buna ek olarak kimyasal, tarımsal ve tıbbi alanlar gibi birçok uygulama sahasına da sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, aimed to design pressure-sensitive multi-purpose Metamaterials sensor by using respond of electromagnetic waves on the metamaterial. To demonstrate the feasibility of these designed structures, the effect of the change in pressure, temperature, humidity or density on the dielectric coefficient of resonance frequency is investigated. A linear shift has occurred due to the change in the dielectric coefficient. In order to observe this linear shifting, two different structures which are working in the x band have been designed. Recommended studies, are open for both signal absorber and sensor use therefore lead the creation of sensor work in visible for the radar. In addition, it has many application areas such as chemical, agricultural and medical fields.