Rüzgar türbini tasarım parametlerinin incelenmesi ve türbin kanat tasarımlarının analiz edilmesi
Investigation of wind turbine design parameters and analysis of turbine wing designs
- Tez No: 453400
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİR GÖKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Rüzgar enerjisinin kullanımı son yıllarda gösterdiği gelişim ile adından sıklıkla söz edilen yenilenebilir bir enerjidir. Rüzgar enerjisini elektrik enerjisine çeviren ve ondan faydalı güç elde edilmesini sağlayan rüzgar türbinleridir. Elde edilebilecek enerji miktarına etkiyen en önemli etkenler rüzgar türbini kanat sayısı ve kanat yapısıdır. Rüzgar hızını kullanarak kanat yapısında meydana gelen hız, basınç ve kuvvet bulunmuştur. Ansys Workbench kullanılarak elde edilen maksimum basınç değeri için hem kompozit malzeme için hemde alüminyum alaşım için kanat yapısında meydana gelen gerilme ve toplam deformasyon miktarları bulunmuştur. Malzeme özelliklerinin kanat yapısı için ne kadar önemli olduğu irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The name shown in the development of wind energy utilization in recent years is often mentioned renewable energy . Converting wind energy into electrical energy and wind turbines are enabling him to obtain useful power . Obtained the most important factors that influence the amount of energy a wind turbine blade structure and number of blades . The wing structure by using the wind speed in the speed , pressure and force was found . Ansys and the resulting strain and the total deformation amount of the wing structure for both the aluminum alloy composite material for a maximum pressure value were obtained using Workbench . It was discussed how wing structure to be important for the material properties.