Yapıların dinamik analizinde kullanılan sönüm modellerinin teorik ve deneysel olarak irdelenmesi
Theoretical and experimental investigation of damping models used in dynamic analysis of structures
- Tez No: 453426
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu çalışmada, yapıların dinamik analizinde kullanılan sönüm modelleri teorik ve deneysel olarak incelenmiştir. Bu amaçla deneylerde, sarsma tablasına sabitlenmiş farklı rijitliklere sahip üç adet tek serbestlik dereceli yapı modeli ile farklı malzeme ve geometrik özelliklere sahip sekiz adet çok serbestlik dereceli yapı modeli kullanılmıştır. Deneylerde, yapılardaki sönüm oranlarının farklı kütle, rijitlik ve ivme değerleri etkisi altında değişimi araştırılmış ve her parametrenin yapı sönüm oranı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmanın teorik kısmında, sonlu elemanlar yöntemine dayanan SAP2000 bilgisayar yazılımı kullanılmıştır. Sayısal analizler, deneyler sonucunda elde edilen verilerden faydalanılarak, SAP2000 yazılımında oluşturulan modeller üzerinde farklı deprem verileriyle gerçekleştirilmiştir. Farklı sönüm modelleriyle gerçekleştirilen analizler ile deneyler sonucunda elde edilen verilerin karşılaştırılması yapılmıştır. Karşılaştırma neticesinde elde edilen sonuçların uyumlu olduğu görülmüş ve sonuçlar detaylı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the damping models used the dynamic analysis of the structures have been investigated experimentally and theoretically. For this purpose, three structure models having a single degree of freedom (SDOF) with different stiffness and eight structure models having multi degree of freedom (MDOF) with different material and geometric features have been clamped to the shake table and experimentally tested. The variation of the damping ratios on the structures has been investigated under the effects of different mass, stiffness, and acceleration values in the tests. Then, by using SAP2000 computer software based on the finite element method, numerical models have been formed by taking advantage of the result obtained in the experimental study and numerical analyses which have been performed on different earthquake data. Besides, the analyses carried out different damping models have been compared with the experimental tests results. It has been observed that the results obtained from both theoretical and experimental studies are quite compatible and the results have been presented in the thesis.