Sanal gerçekliğin kültürel mirası korumada kullanımı, Salih Bozok villası örneği
Use of virtual reality in the conservation of cultural heritage, a case study: Salih Bozok villa
- Tez No: 453477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Geçtiğimiz yüzyılda yaşanan dünya savaşları tüm dünyada ve özellikle Avrupa'da büyük yıkımlar getirmiş ve kentlerin de harap olmasına yol açmıştır. Bu kentlerde modern yapıların yanı sıra yüzyıllar boyu ayakta kalmış yapılar da zarar görmüş ve kaybedilmiştir. Bu kayıplar sonucunda insanın doğasında var olan koruma olgusu evrensel bir politika olarak gelişmiştir. Bugün korumada gösterilen başarı ülkelerin çağdaşlığının da bir göstergesi haline gelmiştir. Koruma ve bu konudaki bilinçlendirme yöntemleri teknoloji kullanımını daima gerektirmiştir. Uluslararası tüzükler, bildiriler ve anlaşmalar da korumada çağdaş teknolojilerin kullanılmasını tavsiye etmektedirler. Koruma ve teknoloji arakesiti ele alındığında ise sanal gerçekliğin büyük bir yüzey kapladığı görülmektedir. Geçtiğimiz yüzyılın ortalarından bu yana askeri, eğitim, eğlence ve tıp gibi birçok alanda kullanılagelen sanal gerçeklik kültürel miras alanında da farklı yöntemlerle kullanılmaktadır. Bu çalışmada sanal gerçeklik tarihsel gelişim süreci, oluşturma yöntemleri ve kullanım alanlarıyla birlikte araştırılmış, kültürel miras alanında kullanımı örneklerle incelenmiş ve tasnif edilmiştir. Çalışmanın sonunda kaybedilmiş bir yapının ele alındığı örnek bir sanal gerçeklik uygulaması yapılmış ve yapım aşamalarıyla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
World wars in the previous century brought massive destruction and caused cities to be ruined around the world and particularly in Europe. As well as modern buildings, buildings that had survived for centuries were also damaged and lost. The inherent phenomenon of conservation developed as a universal policy after these losses. Today, success in conservation has become an indicator of nations' modernity. Conservation and awareness-raising methods have always required the use of technology. International regulations, notifications and agreements also recommend the use of modern technologies in conservation. Virtual reality covers a large part of the intersection of conservation and technology. Virtual reality, which has been used in the military, education, entertainment and medicine since the 1950s, is also used in the conservation of cultural heritage. This study examined the historical development, production and areas of use of virtual reality, and analyzed and classified its use in the conservation of cultural heritage using examples. The end of the study examines the Salih Bozok Villa designed by Seyfi Arkan, an example of Republic Period architecture that has been demolished, and the preparation of a virtual reality application prepared for this villa.