Protein ilaç etkileşimlerinin magnetik nanopartikül üzerinde incelenmesi
Interaction of drugs and protei̇n on surfaces of magnetic nanoparticles
  1. Tez No: 453512
  2. Yazar: BURAK YILDIRIMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezde ketokonazol ve tiabendazolün hemoglobin ve insan serum albumini gibi serum proteinlerine bağlanması çalışılmıştır. Bu amaçla epoksi modifiye süperparamagnetik demir oksit nanopartikülleri (GPTS-SPION) yüzeyi kullanılmıştır. Bu nanopartikül NH4OH ile Fe+2 ve Fe+3 tuzlarının birlikte çöktürülmesi ile sentezlenmiş ve sonra SPION yüzeyinde fonksiyonel epoksi grupları elde etmek için [3-2,3-epoksipropoksi) propil] trimetoksi silan (GPTS) ile modifiye edilmiştir. Sonuçlar sırasıyla 25mg GPTS modifiye SPION yüzeyine insan serum albumini (HSA) için 22,4 ve hemoglobin (Hem) 9,01 µg bağlandığı bulunmuştur. Ketokonazol ve tiabendazolün serum proteinlerine bağlanma miktarlarının belirlenmesi amacıyla ketokonazol ve tiabendazolün spektrofotometrik yöntemle uyarma ve yayılma dalga boyları belirlenmiştir. Buna göre uyarma dalga boyu tiabendazol için 299 nm iken yayılma dalga boyu 358 nm bulunmuştur. 25 mg GPTS modifiye SPION yüzeyin serum protein-SPION yüzeylerine tiabendazol bağlanma miktarı hemoglobin (Hem) için 0,66 µg bağlandığı bulunmuştur. Ketokonazol için ise uyarma dalga boyu 300 nm iken yayılma dalga boyu 399 nm bulunmuştur. 25mg GPTS modifiye SPION yüzeyin serum protein-SPION yüzeylerine ketokonazol bağlanma miktarı insan serum albumini (HSA) için 3,9 µg bağlandığı bulunmuştur. Nanopartikül yüzeyine HSA ve Hem ile ketokonazol ve tiabendazol bağlanması infrared spektroskopisi ile doğrulanmıştır. Ayrıca yüzey karakterizasyonu için Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) analizi yapılmıştır. GPTS-SPION yüzeyinde SPION-Hem ve SPION-Hem-tiabendazol'ün termal davranışı termogravimetrik analiz (TGA) kullanılarak incelenmiştir. Termal parçalanmanın kinetik parametreleri Horowitz- Metzger metodu kullanılarak tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Binding of ketoconazole and tiabendazole to serum proteins such as hemoglobin human serum albumin was studied in this thesis. Surface of epoxy modified superparamagnetic iron oxide nanoparticles (GPTS-SPION) were used for this purpose. These nanoparticle were synthesised by precipitation of NH4OH and Fe+2 and Fe+3 salts. Then, it was modified by [3-(2,3 -epoxypropoxy)propyl] trimethoxy silane (GPTS) in order to get functional epoxy groups on SPION surface. We have been found that binding capacity of human serum albumin (HSA) and hemoglobin on 25mg GPTS modified SPION surface are 22,4 and 9,01µg, respectively. Excitation and emission wavelengths of ketoconazole and tiabendazole have been ascertained by means of the spectrofluorometric method to determine the binding capacities of ketokonazole and tiabendazole to the serum proteins. Excitation wavelength of tiabendazole has been found to be 299nm whereas emission wavelength was 358nm. We have found that 0,66 µg of tiabendazole was immobilized on 25 mg GPTS modifiye SPION. Excitation wavelength of ketoconazole has been found to be 300nm whereas emission wavelength was 399nm. We have found that 3,9 µg of ketoconazole was immobilized on 25 mg GPTS modifiye SPION. Infrared spectroscopy has confirmed the ability of binding of ketoconazole and tiabendazole to the nanoparticular surface with HSA and Heme. We also performed scanning electron microscope (SEM) analysis for surface characterization. We have also performed thermogravimetrical analysis (TGA) for the thermal behavior of SPION-HSA and SPION-Heme-Tiabendazole on GPTS-SPION surface. Kinetic parameters of thermal disruption have been assigned by means the Horowitz-Metzger method.