Farklı coğrafyalarda bulunan aynı büyüklükteki müstakil konutların elektrik enerjisi ihtiyacının fotovoltaik-rüzgar hibrit enerji sistemlerinden karşılanması için yapılan tasarım ve optimizasyon çalışması
Optimization of a wind-pv hybrid power system to cover electricity demand of an individual residence in two different regions
- Tez No: 453560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜŞTÜ EKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde yer alan, güneş ve rüzgâr enerjileri ile iki farklı coğrafi konumda bulunan ve farklı iklimsel özelliklere sahip bölgelerdeki müstakil konutların elektrik ihtiyacını karşılayacak hibrit (fotovoltaik ve rüzgâr) enerji sisteminin tasarımı ve optimizasyonu yapılmıştır. Bu amaçla farklı coğrafyalardaki iki yerleşim biriminin güneş ve rüzgar verileri karşılaştırılarak sistem tasarımı yapımış ve optimum sistem konfigrasyonu belirlenmiştir. Hangi enerji sisteminin en uygulanabilir olduğu ile avantaj ve dezavantajları karşılaştırılmıştır. Bu amaçla oluşturulan hibrit sistemin tasarlanması ve optimizasyonunda alanında iyi bilinen enerji modelleme programlarından biri olan HOMER yazılımı kullanılmıştır Sistem tasarlanırken şebeke bağlantılı olmak üzere; yakıt optimizasyonu denilen, yük ihtiyacının sıfırlayan ya da en aza indiren şekilde ve müstakil konutun bir yıllık elektrik ihtiyacı kadar elektrik enerjisi üretebilen optimum sistemin boyutlandırılması ve optimizasyonu olmak üzere farklı senaryolar üzerinde durulmuştur. Bu sonuçlara dayanarak oluşturulacak en uygun hibrit sistem konfügrasyonları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the design and optimization of the hybrid (photovoltaic and wind) energy system to meet the electricity needs of the solar and wind energy and the detached houses in two different geographical locations with different climatic characteristics have been made. For this purpose, system design and optimum system configuration were determined by comparing solar and wind data of two settlements in different geographical regions. The advantages and disadvantages of which energy system is most applicable are compared. For this purpose, HOMER software, which is one of the well known energy modeling programs in the field of designing and optimizing the hybrid system, has been used. Focusing on different scenarios such as fuel optimization, sizing and optimizing the optimum system that generates electricity as much as one year's electricity requirement for a residential building, and zeroing or minimizing load demand. Based on these results, the most suitable hybrid system configurations have been identified.