Oksitetrasiklin kullanımının levrek (Dicentrarchus labrax, L. 1758) balığı immün sistemi üzerindeki etkisinin belirlenmesi
Determination of oxytetracycline effects on sea bass (Dicentrarchus labrax, L. 1758) immune system
  1. Tez No: 453561
  2. Yazar: CANAN ÖNTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MENEKŞE DİDEM ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada levrek (Dicentrarchus labrax, L.1758) balıkları oksitetrasiklin (OTC) antibiyotiği içeren yem ile beslenmiş ve antibiyotiğin balık immün sistemine olan etkisi belirlenmiştir. Bu amaç doğrultusunda levrek balıkları 21 gün süre ile OTC içermeyen, 75 mg/kg OTC ve 100 mg/kg OTC içeren pelet yem ile beslenmiştir. Antibiyotiğin etkisinin araştırılması için balıklardan 4., 7., 10., 14., ve 21. günlerde kan ve doku örnekleri alınarak, serolojik, hematolojik, histopatolojik, gen anlatım analizleri ve dokularda (kas ve karaciğer) antibiyotik tespiti yapılmıştır. Hematolojik ve serolojik analiz sonuçları incelendiğinde NBT (+) hücre sayısı, toplam lökosit miktarı, serum lizozim aktivitesi, serum Ig-M ve C3 seviyesinin OTC uygulanan gruplarda azaldığı tespit edilmiştir. Hematokrit değeri, toplam serum protein miktarı ve miyeloperoksidaz aktivite sonuçları değerlendirildiğinde ise OTC uygulamasının bu parametrelerde istatistiki açıdan herhangi bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. İmmün sistemde görevli Lys-g, Ig-M, IL-1β, C3 ve MHC-IIα genlerinin anlatım seviyelerinin belirlenmesi amacıyla Gerçek Zamanlı Kantitatif Polimeraz Zincir Reaksiyon (Quantitative Real-Time PCR) yöntemi kullanılmıştır. OTC uygulaması sonucu immün sistemde görevli bu genlerin anlatım seviyelerinin bazı örnekleme günlerinde azaldığı tespit edilmiştir. Kas ve karaciğer dokularından alınan örneklerde OTC'nin vücutta bulunduğu tespit edilmiştir. Çalışma boyunca 10. ve 21. günlerinde alınan karaciğer, dalak ve böbrek doku örneklerinde yapılan histolojik inceleme sonucu antibiyotik uygulamasının patolojik yönden olumsuz bir etki yaratmadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak levreklerde OTC uygulamasının immün sistemi baskıladığı görülmüştür. Bu negatif etkinin özellikle OTC'nin tavsiye edilen uygulama süresinin (10 gün) aşımı ile meydana geldiği saptanmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, sea bass (Dicentrarchus labrax, L., 1758) were fed with oxytetracycline (OTC) supplemented antibiotic bait and it was aimed to determine the effects of antibiotics on the immune system. For this purpose, first group was fed with pellet food that do not include OTC, with 75 mg/kg OTC and 100 mg/kg OTC over 21 days. Blood and tissue samples (kidney, spleen and liver) were taken from fish on the 4th, 7th, 10th, 14th and 21st day to find out the effects of antibiotic and serological, hematological, histopathological and gene expression analyses were performed. The amount of antibiotic distribution in muscle and liver was also examined. The results of hematological and serological analyses showed that number of NBT(+) cells, total leucocyte count, serum lysozyme activity, serum Ig-M and serum C3 levels decreased in the OTC treated groups. Hematocrit level, serum total protein and myeloperoxidase activity results were not significantly varied in the OTC treated groups. Real time quantitative polymerase chain reaction method was used to determine expression levels of Lys-g, Ig-M, IL-1β, C3 and MHC-IIα genes related to immune system. As a result of OTC treatment, expression levels of immune related genes were found to be suppressed on some days of sampling. Antibiotics were also detected to present in muscle and liver tissues. Liver, kidney and spleen tissues were sampled for the histological examination on the 10th and 21st day and the results showed that antibiotic treatment did not have a negative pathological effect. As a result, OTC application in sea bass suppressed the fish immune system. This negative effect depends on the OTC application time (>10 days) and using overdose.