Çankırı, Ilgaz bölgesi peyzajlarının sağladığı faydaların peyzaj yapıları, karakterleri ve fonksiyonları açısından çok yönlü analizi
Multi functional analysis of Çankırı, Ilgaz regional landscape services in terms of landscape structures, characters and functions
- Tez No: 453577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM ATİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
İnsan ve doğa arasındaki karşılıklı ilişki peyzaja çoklu karakterler, fonksiyonlar ve faydalar kazandırmaktadır. Ilgaz Bölgesi peyzajlarının sunmuş olduğu faydaların çok yönlü analizinin gerçekleştirildiği bu çalışmada havza ölçeği temel alınarak peyzaj yapısı ve karakter alanları tanımlanmıştır. Gıda, biyolojik ve inorganik hammadde sağlama, tatlısu kaynakları, genetik kaynaklar ve tıbbi&aromatik bitkiler, hava kalitesini düzenleme ve iklim koruma, su kontrolü ve erozyon önleme, rekreasyon&ekoturizm başlıkları altında analiz edilen bölge peyzajlarının toplam ekonomik faydasının yılda 630.521.684,828 TL'ye karşılık geldiği; yerel halk, yerel yönetici ve uzman gruplarının görüşleri ışığında gıda (tarım ve hayvancılık), tatlısu kaynakları, hammadde ve tarihi&kültürel varlıkların öncelikli faydalar olduğu tespit edilmiştir. Peyzaj yapıları ile peyzaj faydaları arasındaki ilişkiler açısından en fazla habitat fonksiyonunun öne çıkmış, bunu gıda, tatlısu, rekreasyon&ekoturizm ile tarihi ve kültürel fonksiyonlar takip etmiştir. Peyzaj karakter alanları açısından ise habitat, rekreasyon ve turizm, tarihi ve kültürel fonksiyonlara dayalı faydalar güçlü şekilde öne çıkmış, bunu gıda ve hammadde fonksiyonları izlemiştir. Korelasyon analizleri habitat fonksiyonu sağlayan alanların özellikle koruma fonksiyonu ile milli park ve tabiat parkıyla, yaylaların bulunduğu bölgeleri kapsadığını, tarihi ve kültürel alanlarla negatif yönlü bir ilişki olduğunu göstermiştir. Yine tarımsal fonksiyonları sağlayan bölgelerle habitat fonksiyonu sağlayan doğal alanlar arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Ilgaz Bölgesi için peyzajdan sağlanan faydaların sürdürülebilir yönetimi açısından özellikle peyzaj planlama çalışmaları ve karar verme süreçleri için temel altlık olarak çoklu faydaya sahip alanlar üç derecede ele alınmış ve haritalanmış; peyzajın sağladığı faydaların önem değerlerine göre zonları tanımlanmış ve risk değerlendirilmesi ışığında bölge peyzajları için koruma bölgeleri ve peyzajın sunmuş olduğu faydaların sürekliliğine yönelik peyzaj koruma ve geliştirme önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A mutual relationship between man and nature brings multiple characters, functions and benefits to the landscape. In this study, the landscape structure and character areas are defined based on the basin scale of a multidimensional analysis of the benefits offered by Ilgaz Region. The total economic benefits of regional landscapes analyzed with the titles of food, biological and inorganic raw materials, freshwater resources, genetic resources and medical & aromatic plants, air quality regulation and climate protection, water control and erosion prevention, recreation & ecotourism, which are correspond to 630.521.684,828 TL per year; food (agriculture and livestock), freshwater resources, raw materials and historical & cultural assets are the primary benefits in the light of the views of local people, local administrators and experts. The habitat function has come to the fore in terms of the relationships between landscape structures and landscape benefits, followed by food, freshwater, recreation&ecotourism and historical and cultural functions. In terms of landscape character areas, the benefits based on habitat, recreation and tourism, historical and cultural functions have come to the fore with a strong emphasis on food and raw material functions. Correlation analyzes have shown that habitat functioning areas have a negative relationship with historical & cultural areas, especially with the conservation function of national park, nature park, highlands. There is also a negative relationship between the natural areas providing the habitat functions and the agricultural functions. In terms of the sustainable management of landscape benefits for Ilgaz Region, multifunctional areas as the basis for landscape planning studies and decision-making processes have been discussed and mapped with three levels; zones have been defined according to the importance of the landscape benefits and landscape protection and development proposals have been developed to ensure the continuity of the landscape benefits and the protection zones for the landscapes in the risk assessment.