Farklı kurutma sistemlerinin birlikte kullanımı ile stanley erik çeşidinin kurutulması üzerine bir araştırma
A study on drying of stanley plums with different drying systems
  1. Tez No: 453581
  2. Yazar: NURSEL HEYBELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ERTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Tez kapsamında farklı kurutma metotları kullanılarak Stanley erik çeşidinin kuruma karakteristikleri incelenmiştir. Kurutma işlemi sırasında örneklerin çekirdekleri çıkarılmamış ve herhangi bir mekanik ön işlem uygulanmamıştır. Örnekler iki grup halinde denemelere tabi tutulmuşlardır. Bunlar (1) Ön işlem olarak oda sıcaklığında %1 NaOH uygulaması, (2) Herhangi bir ön işleme tabi tutulmayan örneklerdir. Çalışmada ısıtılmış hava, mikrodalga destekli ısıtılmış hava ve kızılötesi ışın destekli ısıtılmış hava kullanılarak kurutma işlemi yapılmıştır. Kullanılan mikrodalga ve kızılötesi ışın gücü 300, 400 ve 500 W, kurutma havası sıcaklığı 60, 70 ve 80°C ve giriş havası hızı ise sabit 2 m/s olarak belirlenmiştir. Kurutma işlemi, ürünün nem içeriği %20 (y.b.) düşürülünceye kadar devam ettirilmiştir. Yeniden su alma kapasitesi analizinde, örneklerden 8 saat boyunca saatlik alınan ölçümler ve 24 saat sonraki analiz sonuçları incelenmiştir. Tolüen yöntemi kullanılarak kuru ürünün hacmi ve hacimsel büzülme belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; • Kurutma süresi açısından, örneklerin hava destekli kızılötesi ışın (60°C kurutma havası ve 300 W kızılötesi ışın) ile kurutulmasıyla kuruma süresi ön işlem gören örneklerde 3074 dakika, işlem görmeyen örneklerde ise 3218 dakika olarak belirlenmiştir. Yalnız ısıtılmış hava kullanılmasıyla ön işlem gören örneklerde kuruma süresi 4780, işlem görmeyenlerde ise 5280 dakika olarak saptanmıştır. • Örneklerin yeniden su alma kapasitesi incelendiğinde, ısıtılmış hava destekli olan bütün uygulamalarda, kurutma havası sıcaklığının 60°C olması, yeniden su alma kapasitesini yükseltmiştir. Kurutma havası sıcaklığının yükselmesi ve ek uygulamaların yapılması, örneklerin yeniden su alma kapasitelerinde azalmalara neden olmuştur. • Isıtılmış hava destekli mikrodalga güç kullanımı ile örneklerde yüksek parlaklık (L*) değerleri elde edilmiştir. Taze örneğe en yakın kroma (C) değeri ön işlem gören örneklerin 60°C kurutma havası sıcaklığında elde i edilmiştir. Hue açısında ise en yakın değer örneklerin sadece sıcak hava ile kurutulmalarında elde edilmiştir. Isıtılmış hava destekli mikrodalga ya da kızılötesi ışın uygulamalarında örneklerin esmerleşme indeksinin düşük değerler aldığı saptanmıştır. • Çalışmada kuru örneklerin hacim ağırlıklarının taze örneklerden yüksek olduğu saptanmıştır. Özgül ağırlığı ve hacimsel büzülme değerleri açısından tüm kurutma koşullarında birbirine yakın değerler elde edilmiştir. • Yalnızca 60 ve 70°C kurutma havası uygulaması yapılan örneklerde özgül enerji tüketimi ısıtılmış hava destekli mikrodalga ve kızılötesi ışın gücü uygulamalarına göre oldukça yüksek oldukları saptanmıştır. Kurutma şartı olarak 80°C kurutma havası sıcaklığı seçiminde örneklerin kuruması için gerekli enerjinin diğer tüm uygulamalardan daha düşük olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, drying characteristics of Stanley variety of plum was investigated using different drying methods. Sample cores weren't removed and subjected to any mechanical process before drying. Samples were tested in two groups. These are; (1) Pretreated samples with 1% NaOH solution at room temperature, (2) Non-pretreated samples. Samples were dried with hot air, microwave-assisted hot air and infrared-assisted hot air. Plums were dehydrated at air temperature of 60, 70 and 80°C, microwave and infrared power of 300, 400 and 500 W and constant velocity of drying air of 2 m/s. Drying process was continued until moisture content of samples was reduced to 20% (w.b.). Rehydration capacity was measured for every hour of first 8 hours and at the end of 24 hours. Bulk density and volumetric shrinkage of dried samples were determined using toluene method. According to the results of this research; • Drying time of pretreated and non-pretreated samples was 3074 and 3218 min, respectively, when infrared-assisted hot air used (at 60°C drying air temperature and 300 W infrared power). Drying times were 4780 and 5280 min for pretreated and non-pretreated samples respectively, when only hot air used for drying (drying temperature of 60°C). • When the rehydration capacities of samples were examined; rehydration capacity of dried samples was increased for all air assisted applications when the drying air temperature was 60°C. The rehydration capacities of samples were decreased when the air temperature, microwave and infrared power increased. • Higher lightness (L*) value of the dried samples were obtained using all microwave-assisted hot air applications. The nearest Chroma (C) value to fresh sample was obtained when pretreated samples dried at drying air temperature of 60°C. The nearest hue angle was determined using only hot air for drying. The lowest value of browning index for dried samples was obtained when microwave or infrared assisted hot air used. iii • Bulk density of all dried samples were higher than fresh samples. Bulk density and shrinkage values were close to each other at the all drying conditions. • According to results of microwave or infrared assisted hot air applications, specific energy consumption of samples was quitely higher when the only hot air at the temperature of 60 and 70°C used. When drying air temperature of 80°C was applied, minimum specific energy value was obtained.