Güneş leke gruplarının güneş patlaması üretme potansiyellerinin araştırılması
Investigation of flare production potential of sunspot groups
- Tez No: 453582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KILÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, Güneş lekeleri, koronal kütle atımları ve jeomanyetik aktivite verileri analiz edilerek, Güneş leke sayıları (SSNs), Güneş leke alanları (SSAs), Güneş patlamaları, Koronal kütle atımları (CMEs) ve Jeomanyetik (Ap, aa, Kp, Dst ve Pc indeks) indeksler karşılaştırılmış ve aralarındaki ilişkiler araştırılmıştır. Güneş lekeleri, literatürde en yaygın kullanılmasının yanı sıra, en uzun süreli gözlemsel veriye sahip olan güneş aktivite göstergesidir. Güneş leke sayıları ve güneş leke alanları gözlemlerinin yıllardır yapılması ve uzun dönemli verilerin var olması periyodik değişimlerin incelenmesine olanak sağlamaktadır. Bu çalışmada bu temel veriler ile birlikte güneş patlama sayıları, güneş patlama akıları ve 10.7 cm güneş radyo akısı gibi diğer güneş aktivite göstergeleri ile jeomanyetik aktivite indeksleri ve koronal kütle atımları arasında ilişkinin araştırılmasında çeşitli bilgisayar kodları kullanılmıştır. Pearson korelasyon analiz metodu kullanılarak tüm veriler arasındaki ilişkilerin derecesi ve yönü araştırılmıştır. Ortalama güneş leke grubu alanları ve her bir güneş leke grubuna ait flare üretme potansiyelleri arasındaki ilişkinin güvenilirliğini araştırmak için Student-t testi kullanılmıştır (r = 0.996, t = 24.92, df = 5, p > 0.001). Yapılan analizler sonucunda, literatüre her bir güneş lekesinin flare üretme potansiyeli adını verdiğimiz tanım kazandırılmış. Böylece güneş lekelerinin sadece morfolojik sınıflandırması kullanılarak patlama üretme potansiyelleri (A grubu için 0.05, B grubu için 0.09, C grubu için 0.21, D grubu için 0.56, E grubu için 1.15, F grubu için 2.18, ve H grubu için 0.12) elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Sunspots, Coronal Mass Ejections (CMEs) and geomagnetic activity data sets were analyzed and Sunspots Numbers (SSNs), Sunspot Areas (SSAs), solar flares, CMEs and geomagnetic indices (Ap, aa, Kp, Pc index) were compared and the relationships between them were investigated. Sunspots are solar activity indicators that have the longest observed as well as the most commonly used data in the literature. The observations of Sunspot Numbers and Sunspot Areas have been made for years, and the existence of long-time data allows the periodic changes to be examined. In this study, we used various computer codes to investigate the relationship between these fundamental data and other solar activity indicators data such as the number of solar flares, flux of solar flares and 10.7 cm solar radio flux, geomagnetic activity indices and coronal mass ejections. The degree and direction of Relationship between all these indicators were investigated by using of Pearson correlation analysis method. To investigate the reliability of the relationship between average sunspot group area and flare production potantial of each sunspot group Student t test was used (r = 0.996, t = 24.92, df = 5, p > 0.001). As a result of the analyses, the new description that we called the flare production potential of sunspots was introduced to the literature. Thus, the probabilities of flare production potential with only using morphological classification of the sunspots were obtained (0.05 for A group, 0.09 for B group, 0.21 for C group, 0.56 for D group, 1.15 for E group, 2.18 for F group, and 0.12 for H group).